Stručnjaci savjetuju

Testirati 
se trebaju samo rizični pacijenti

Foto: Tomislav Miletić/PIXSELL
Testirati 
se trebaju samo rizični pacijenti
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Sonja Hoffman
16.05.2013.
u 16:49
U Hrvatskoj se mogu napraviti i genska testiranja na melanom i rak debelog crijeva, ali samo na zahtjev liječnika
Pogledaj originalni članak

– Kada bi me tko danas pitao želim li odstraniti obje zdrave dojke da jednom ne bih dobila rak, odgovorila bih da bih to odmah učinila – rekla je Lidija Ivković (51), koja je u listopadu operirala rak na dojci nakon što je pročitala da se na preventivnu mastektomiju, temeljem lošeg nalaza genskog testa, odlučila glumica Angelina Jolie.

Odluka je teška

Iako je, priznaje, znala za postojanje BRCA genskih testiranja, koja mogu pokazati koliki žena ima rizik za obolijevanja od raka dojke, ova inženjerka građevine priznaje da joj nije padalo na pamet da na njega ode.

– Nitko u obitelji nije imao rak dojke, a redovito sam išla na sistematske preglede koji nisu pokazivali promjene – otkriva. Nalaz se promijenio u samo godinu dana.

– Odstranjen je samo tumor promjera 1,5 cm i limfni čvorovi, no ne i dojka – nastavila je. Nakon saznanja da je bolesna, prva joj je reakcija bila pomisao na dojke.

– Ne dam svoje dojke pa one me čine ženom – otkrila je, no onda je prvotni šok nadvladao strah od raka, ali i činjenica da je samohrana majka koja se brine o 17-godišnjem sinu pa je odluku o parcijalnoj operaciji oboljele dojke još jednom otišla preispitati kod kirurga.

– Dva su liječnika rekla da nije potrebno ukloniti cijelu dojku jer je tumor malen, nije proširen na limfne čvorove i hormonski ovisan, što pruža bolju mogućnost kontrole eventualnog povratka bolesti lijekovima – prepričala je mišljenje svojih liječnika L. Ivković. Posušala ih je, kaže, no danas nakon kemoterapije i ciklusa zračenja razmišlja drugačije.

– Razmišljam o tome da odem na test i, ako mogu, mastektomijom obiju dojki spriječim povratak bolesti – rekla je i dodala da bi nakon zahvata obvezno učinila i rekonstrukciju dojki.

– Želim živjeti još najmanje ovoliko godina koliko sada imam – poručila je.

Osim BRCA testiranja na Institutu Ruđer Bošković, mogu se još napraviti i genska testiranja na melanom i rak debelog crijeva.

– Genska testiranja za tumore debelog crijeva rade se u Laboratoriju za personaliziranu medicinu – objasnila je dr. Sonja Levanat, koja je radila na razvoju varijabli BRCA testova za Hrvatice. Na žalost, u tom laboratoriju, koji prati genetiku tumora debelog crijeva, na IRB-u nisu bili spremni objašnjavati kako test \"funkcionira\".

Testiranje samo za neke

– Liječnik koji posumnja da pacijent ima nasljedni tumor debelog crijeva može pacijenta poslati na gensku analizu – rekla je dr. Sanja Kapitanović i dodala da je riječ o kompliciranim testovima cijena kojih ovisi o opsežnosti analize.

A onkologinja Ilona Sušac, koja je radila na istraživanju BRCA varijabli, poručuje da takva genska testiranja trebaju raditi samo visokorizični pacijenti, a o preventivnoj operaciji treba odlučivati tim liječnika, od onkologa do psihijatra.

– Gdje bismo došli kad bismo testirali rizik od obolijevanja za sve bolesti – poručila je i otkrila da ni sama nije napravila BRCA test i dodala da su važni redoviti pregledi i prevencija.

 

>>Angelina Jolie nakon dojki želi odstraniti i jajnike?

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.