Dok je u Hrvatskoj, prema podacima Državnoga zavoda za statistiku, svaka treća rodilja starija od 30 godina, odnosno dok je broj rodilja u dobi od 35 do 39 godina udvostručen i popeo se na čak 11 posto, domaći liječnici trudnice koje iščekuju drugo ili treće dijete s navršenih 30 godina svrstavaju među stare rodilje. To samo po sebi nije problem, ali problem su dodatni pregledi koje trudnice trebaju obaviti i platiti iz svoga džepa.
– U rujnu sam navršila trideset godina i nemalo sam se iznenadila kad me ginekologinja, kao staru rodilju, iako mi je ovo druga trudnoća, poslala na triple test za ustanovljivanje Downova sindroma – kaže Zagrepčanka Katarina Rimljak.
Preporuka iz EU
– Kad sam se pribrala – dodala je K. Rimljak – pitala sam liječnicu sumnja li na što, jako sam se zabrinula jer nemam indikacija za Downa. Liječnica mi je rekla kako je preporučeno da sve trudnice, čim navrše trideset, jer je takva praksa u Europskoj uniji, idu na testiranje kako bi se rizici sveli na minimum – kaže Katarina koja ističe da se u drugoj trudnoći, za koju je mislila da će biti lakša, podvrgava brojnim pretragama i još ih mora platiti.
– Jasno da sam otišla na test i stajao me 350 kuna, a u Europi je on besplatan.
Slično iskustvo ima i Slađana Brekalo koja je u svojoj trećoj trudnoći, s navršenom 31 godinom, označena kao stara rodilja i također poslana na sve testove iz, kako kaže, opreza.
– Zdravu tridesetogodišnju trudnicu, koja u svojoj ili partnerovoj obitelji nema genetskih malformacija, koja nema djece s nekim oštećenjem, liječnik treba tretirati kao da je 25-godišnjakinja – kaže ginekolog prof. dr. Slavko Orešković, ravnatelj bolnice u Petrovoj te dodaje kako nema medicinskog razloga da se zdrava tridesetogodišnja trudnica šalje na dodatnu obradu.
Nova granica
Ipak, mnogi domaći liječnici priklonili su se metodama EU u kojem se sve trudnice podvrgavaju neinvazivnim testovima kojima se ne samo određuje rizik od Downova sindroma nego se i smanjuje postotak prenatalne smrti – kaže dr. Mario Podobnik.
Iako se žene sve češće odlučuju na prvu trudnoću poslije 30. godine, što sociolozi objašnjavaju kao “danak suvremenom načinu života u kojem žena prvo mora ostvariti karijeru”, opstetričari ističu da je idealno vrijeme za prvu trudnoću između 24. i 29. godine.
Inače, donedavna se starim rodiljama smatralo žene koje rađaju poslije 35. godine, a odnedavna je ta granica zbog sve više trudnoća u kasnijoj dobi, ističe dr. Podobnik, pomaknuta, kao i u Europi, na 37 godina pa je tridesetgodišnjakinjama, što neki liječnici rade, besmisleno govoriti da su stare rodilje.
halo gospodje trudnice,pa zar nevidite,da biv.min.Suker orocijo 12-milijardi kuna za potrebe HDZ-e vlade u sledecim nadolazecim izborima,treba ce jos novaca....