MENTALNO ZDRAVLJE

Tražiti pomoć nije slabost: Ovo je 7 znakova da je vrijeme za razgovor s psihoterapeutom

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
22.11.2024.
u 07:00
Kad se suočimo s određenim problemima, može nam biti teško priznati na nam je potrebna profesionalna pomoć
Pogledaj originalni članak

U današnje užurbano i stresno vrijeme ponekad je teško znati jesu li naše misli, osjećaji i ponašanja normalni. A kad se suočimo s određenim problemima, može nam biti teško priznati na nam je potrebna profesionalna pomoć. No, postoje određeni znakovi koji mogu ukazivati na to da bi razgovor s profesionalcem bio dobra odluka.

Psihičko stanje počinje ometati vaš rad: Teškoće s koncentracijom, problemi s kontrolom emocija na poslu ili nagli pad produktivnosti mogu biti znakovi problema s mentalnim zdravljem. Bilo da ste pod većim stresom nego inače ili se samo osjećate iscrpljeno, smanjena učinkovitost na poslu može biti znak emocionalne napetosti.

Osjećate se isključeno: Normalno je povremeno se osjećati isključeno. Svi se povremeno suočavamo s teškim trenucima, kada osjećamo tugu ili tjeskobu. Ali, svaka promjena raspoloženja koja traje dulje od dva tjedna znak je za uzbunu. Ovo je posebno važno kada ne postoji posebno objašnjenje za promjenu raspoloženja.

Promijenile su vam se navike spavanja: Od neprospavanih noći zbog kojih ste iscrpljeni do predugog spavanja, vaši obrasci odmora govore puno o vašem mentalnom zdravlju. To je dvosmjerna ulica. Vaše psihičko stanje može utjecati na vašu sposobnost spavanja i obrnuto, vaš raspored spavanja također će utjecati na vaše mentalno zdravlje. Razgovor sa stručnjakom mogao bi vam pomoći.

Vaše mentalno zdravlje utječe na vaše fizičko zdravlje: Mnoge fizičke bolove, poput glavobolja i bolova u želucu, mogu uzrokovati problemi s mentalnim zdravljem. Važno je posjetiti liječnika kako bi se isključili eventualni medicinski problemi. Ako liječnik utvrdi da nema poznatih medicinskih uzroka, možda će vas uputiti terapeutu.

Promjene u težini: Stres i emocionalna napetost mogu kod nekih ljudi izazvati prejedanje. Drugi će pak potpuno izgubiti apetit. Čak i ako vam odgovara nešto tanji struk, nemojte ignorirati promjene u apetitu ili težini. To može biti znak problema s mentalnim zdravljem, poput depresije, a liječenje bi vam moglo pomoći da se osjećate bolje.

Koristite nezdrave načine za suočavanje s problemima: Negativne misli, neugodne emocije i poražavajuća ponašanja mogu vas natjerati da pribjegavate nezdravim mehanizmima suočavanja, poput prejedanja ili opijanja. Imajte na umu da svaka navika može postati nezdrava. Spavanje kako biste izbjegli probleme ili beskonačno čitanje kako se ne biste morali suočiti s emocijama također mogu stvoriti nove probleme u vašem životu ili pogoršati postojeće.

Narušeni međuljudski odnosi: Vaši osobni ili profesionalni odnosi mogu patiti kada se ne osjećate najbolje. Možda ćete se zateći kako ste nervozni s partnerom, izolirate se od prijatelja ili stalno ponavljate iste probleme u obitelji. Teško je održavati zdrave odnose kada se iznutra ne osjećate dobro. Ako se osjećate distancirano ili vam drugi govore da jednostavno ne izgledate kao da ste 'svoji', razmislite o razgovoru s terapeutom.

Kako razgovarati s nekim: Možda ćete biti u iskušenju da pričekate i vidite hoćete li se početi osjećati bez stručne pomoći. No, ako se vaša uznemirenost ne poboljša unutar dva tjedna, obratite se stručnjaku za mentalno zdravlje. Zapamtite da to nije znak slabosti. Potrebno je puno više mentalne snage da priznate kako nemate sve odgovore nego da glumite da imate sve pod kontrolom.
 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.