opasna roba

Trgovina 'lažnjacima' teška koliko i narkobiznis – 200 mlrd. eura

Foto: ''
'Krivotvorene Converse tenisice otkrivene u Luci Rijeka foto: Carinska uprava '
Foto: ''
'Krivotvoreni Gucci novčanici - pošiljka iz kine za Slovačku, otkrivena u Carinskoj ispiostavi u Luci Rijeka foto: Carinska uprava'
Foto: ''
'Krivotvoreni parfem Coco Chanel otkriven u Carinskoj ispostavi Luka Rijeka foto: Carinska uprava '
Foto: ''
'Uništenje krivotvorenih Fila natikača pod nadzorom Carinske uprave foto: Carinska uprava '
24.06.2013.
u 07:36
Carinici u Republici Hrvatskoj lani su uništili oko milijun komada neoriginalnog Adidasa, Guccija...
Pogledaj originalni članak

Ukupno 855.594 krivotvorena proizvoda hrvatski su carinici zaustavili tijekom 2012. godine. Vrijednost te robe, kad bi bila originalna i u maloprodaji na hrvatskom tržištu, iznosila bi 37,922.613,22 €.

Adidas, Apple, Burberry, Converse, Crocs, Deckers, Disney, FC Barcelona, Fila, Kappa, Lacoste, Louis Vuitton, Make-up Arts Cosmetics, Marvel, Mattel, Nike, Puma, Samsung, UGG – abecedni je redoslijed najčešće krivotvorenih marki. Najčešće se krivotvori odjeća, sportska odjeća i obuća, pribor za odjeću (torbe, novčanici, remeni, marame, kape...), mobilni telefoni i oprema, dječje igračke, lijekovi itd., kažu u Carinskoj upravi.

Opasnost za zdravlje

Carinski službenici posumnjaju da je roba krivotvorena na temelju niza podataka dobivenih pregledom dokumentacije i robe.

Uglavnom su to podaci o ruti kojom roba dolazi, o pošiljatelju i primatelju robe, zatim izgled robe i podaci s etiketa, preciznost i urednost završne izrade, odsutnost zaštitnih elemenata i slično. Krivotvoreni proizvodi moraju se uništiti jer se radi o nelegalnim proizvodima koji su ujedno vrlo često štetni ili opasni za zdravlje.

– U proizvodnji krivotvorenih proizvoda koriste se sirovine koje su štetne za zdravlje, primjerice azo boje, ftalati, formaldehid, teški metali i slično, zato što su dostupniji i jeftiniji od odobrenih i zdravstveno ispitanih sirovina. Osim toga, određeni proizvodi, primjerice, strojevi, kućanski aparati ili tehnički proizvodi ne prolaze testiranja kakvoće i sigurnosti rukovanja pa su stoga potencijalna opasnost za korisnika – objašnjavaju u Carinskoj upravi.

Nakon ulaska u Europsku uniju hrvatskim će građanima biti dostupnija kupnja izvan Hrvatske, što će mnoge nagnati i na češće kupovanje putem interneta. No koliko je to sigurno?

Luksuz na cijeni

– Kupuju li građani brendirani proizvod putem interneta, taj proizvod neka potraže i naruče putem web trgovine nositelja prava ili njegova ovlaštenog internetskog prodavatelja, a nikako pretragom najpovoljnijeg proizvoda na internet-oglasnicima ili web stranicama, posebno iz Kine, Indije, Hong Konga, Singapura, Tajvana i slično, koje ni na koji način nije moguće dovesti u vezu s nositeljem prava – upozoravaju iz Carinske uprave.

Ističu da će zaustavljati sve pošiljke u međunarodnom poštanskom i ekspresnom kurirskom prometu u kojima pronađu robu za koju se sumnja da je krivotvorena.

Vjerovali ili ne, vrijednost globalne trgovine krivotvorinama iznosi vrtoglavih 200 milijardi eura godišnje, gotovo kao i trgovina drogom!

Modni luksuzni predmeti premašuju polovicu te svote, a u 2010. i 2011. godini europski su carinici otkrili 11 posto više lažnih proizvoda u odnosu na prethodnu godinu. Carinici u Europskoj uniji 2011. godine otkrili su i zaustavili 115 milijuna komada robe ukupne vrijednosti 1,2 milijarde eura, a trećina tih proizvoda bila je nesigurna za zdravlje potrošača.

Inače, većinu krivotvorina potrošači su naručivali internetom.


>>Lažni e-trgovci nude torbe Louis Vuitton

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.