Tri od deset odraslih osoba koje su u vezi priznaju da su zgroženi time koliko je njihov partner neuredan, pokazalo je istraživanje. Anketa u kojoj je sudjelovalo 2000 odraslih osoba pokazala je da gotovo četvrtina (23%) priznaje da im je partnerova neurednost opteretila vezu, a 47% njih ima tjedne rasprave o neredu u svom domu. Također, jedna od šest osoba čak je razmišljala o prekidu veze zbog neurednosti svog partnera. Prljavi tanjuri i hrpa nasumičnih predmeta koji su razbacani po prostorijama, među najčešćim su razlozima za svađu, prenosi Mirror.
Ostale vrste nereda koje najviše smetaju ljudima uključuju mokre ručnike ostavljene naokolo, korištene maramice koje nisu bačene i nošenu odjeću ostavljenu u kupaonici. Sue Spencer, konzultantica i profesionalna kućna organizatorica, rekla je: 'Svi imamo različite razine tolerancije na nered, a to može izazvati neke svađe u odnosima ako vaš partner gleda na urednost drugačije nego vi. Okruženje u kojem živimo utječe na naše emocije i raspoloženja, pa stoga kada stvari kod kuće nisu usklađene, to može izazvati svađe i ljutnju – ni jedno ni drugo nije dobro za sretan život'.
Sue dodaje i kada nam nije ugodno u našem domu, manja je vjerojatnost da ćemo se opustiti i provesti kvalitetno vrijeme jedno s drugim. Pogotovo ako se jedan od partnera osjećao kao da stalno posprema za drugim. 'Dokazano je da nered utječe na razinu kortizola, pa ako ste osjetljivi na razinu nereda u svom prostoru, veća je vjerojatnost da ćete biti pod stresom', objašnjava Sue.
Studija je također otkrila da su nepospremljene igračke te korištene zdjelice za doručak i prljave čaše jedni od glavnih okidača za svađu. Neuredne dnevne sobe, kuhinje i spavaće sobe bile su prostorije koje su dokazano najviše iritirale ljude. No, unatoč problemima, 15% ispitanika smatra da je njihov dom pospremljen na zadovoljavajućoj razini. Gotovo polovica (47%) smatra da je u njihovom domu puno nereda, pri čemu 40% krivi svog partnera, a 22% to pripisuje djeci. Međutim, 18% ispitanika je priznalo da problem leži u njima, a 36% ispitanika osjećalo bi neugodu da drugi ljudi vide stanje u njihovom domu tijekom jednog prosječnog dana.
Također se pokazalo da četvrtina odraslih smatra sebe neodlučnim tipom, dok 24% sebe smatra sentimentalistima, a 19% smatra da im je teško staviti urednost na prvo mjesto. Petina (19%) ispitanika čisti svoj dom jednom godišnje ili rjeđe, a 34% to čini svaka tri do šest mjeseci.
Top 20 najiritantnijih vrsta nereda u kućanstvu:
- Gomile nasumičnih predmeta ostavljenih uokolo
- Naslagani prljavi tanjuri
- Mokri ručnici ostavljeni na podu
- Iskorištene maramice koje nisu bačene
- Upotrijebljene zdjelice za doručak ostavljene na stolu
- Čaše za piće ostale u dnevnoj sobi od prethodne noći
- Nošena odjeća ostavljena u kupaonici
- Prazne vrećice od grickalica koje nisu bačene u smeće
- Čarape ostavljene posvuda
- Iskorištene šalice ostavljene da se upljesnive
- Hrpe otvorenih pisama
- Hlače razbacane po podu
- Stvari spremljene za doniranje, ali nikad ne odnesene iz kuće
- Nepospremljene igračke
- Bacanje stvari po podu
- Jastuci ostavljeni na podu
- Hrpe knjiga u različitim sobama
- Kućni ogrtači ostavljeni tamo gdje su posljednji put nošeni
- Prijenosna računala ostavljena na sofi
- Hrpe olovaka ostavljenih u čašama
Danas je Veliki četvrtak: Znate li što se obilježava na taj dan i koji su običaji u Hrvatskoj?