Nedavna studija u SAD-u pokazala je da gotovo 40 posto proučavanih uzoraka zelenog lisnatog povrća pakiranoga u vrećice sadrži bakterije koje, između ostaloga, obitavaju i u fekalijama.
Istraživanje je provedeno na 28 uzoraka 16 različitih proizvođača zelene salate koja se u supermarketima nalazi zapakirana u vrećice te je otkriveno da, iako povrće nije bilo zaraženo "opasnijim" bakterijama, poput salmonele ili escherichie coli, 39 posto uzoraka sadržavalo je koliformne bakterije u ogromnim količinama, a 23 posto isto tako prevelike količine bakterije enterokoke.
Utvrđeno je da pojedine vrste salate imaju čak i više od milijun kolonija formiranih po gramu uzorka, dok se stručnjaci slažu i da je 10.000 kolonija previše. Koliformne bakterije ne dolaze nužno iz fekalija, kako se često smatra i u javnosti predstavlja, no njihova povećana razina otkrivena u nekim vrstama zelenih salata upućuje na nezadovoljavajuće sanitarne uvjete proizvodnje "kojima je vjerojatni uzrok fekalna kontaminacija".
- Iako ove bakterije općenito zdrave ljude neće učiniti bolesnima, ispitivanja su pokazala da se ne čini dovoljno za sigurnost i čistoću zelenog lisnatog povrća, a to je ono na čemu u budućnosti trebamo inzistirati - rekao je Michael Hansen, izdavač časopisa Consumer Reports, u kojemu je studija objavljena.
Pazi vijest - što sanitarna inspekcija kaže o zelenoj salati koja se prodaje po supermarketima u SAD-u.