"Nemojte učiti na svojim, već na tuđim pogreškama." Savjet je to zlata vrijedan.
No oni koji ipak vole na svojoj koži osjetiti sve i iz toga zatim izvući pouku, čini se, rade dobru stvar.
Istraživanje objavljeno u Nature Communications upućuje na to da pogreška koju smo napravili može biti poticaj da se osjećamo bolje, ako si dozvolimo da iz nje zaista nešto i naučimo.
Jedan od voditelja studije i istraživač s londonskog sveučilišnog Instituta za kognitivnu neuroznanost, Stefano Palminteri, pojasnio je da je to povezano s osjećajem izbjegavanjem kazne ako iz vlastite pogreške nešto naučimo. To je svojevrsna nagrada i tako je naš mozak percipira te se zbog toga osjećamo dobro. I rezultati prijašnjih istraživanja pokazali su isti, navodi se.
Pogreške nas čine pametnijima
Ljudi koji na svoje pogreške gledaju kao na otrežnjenje i traže što je pošlo po zlu, vjerojatnije neće ponavljati iste pogreške, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Psychological Science.
Bolje pamćenje
Ako griješite dok učite, može potaknuti bolje pamćenje, pokazali su rezultati istraživanja koje je početkom godine objavljeno u časopisu Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, and Cognition.
Pogreške nas motiviraju
Studenti koji su pali na ispitu i pritom se ne "ubijaju od krivnje", motiviraniji su u učenju i cilju da na sljedećem roku polože taj ispit, pokazali su rezultati istraživanja iz 2012. godine objavljenog u Personality and Social Psychology Bulletin.