Od 2,2 milijarde ljudi u svijetu koji imaju neku bolest oka, kod najmanje milijardu njih, prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, bolest se mogla prevenirati. Uz starenje i genetske predispozicije, na zdravlje oka utječe još mnogo faktora na koje možemo utjecati sami te tako prevenirati bolesti i unaprijediti naše zdravlje. Zato, prvi put u Hrvatskoj, vodeći oftalmolozi, neurolozi, endokrinolozi, psihijatri, reumatolozi, otorinolaringolozi, estetski kirurzi, obiteljski liječnici, farmaceuti i inženjeri okupljeni u X Labu – expert research hubu JGL-a – analiziraju najnovija istraživanja i, primjenjujući holistički pristup, otkrivaju kako se kvalitetno brinuti za zdravlje očiju i zašto je to važno za naše cijelo tijelo.
Što se s našim očima događa kod bolesti suhog oka i kako prepoznati preklapanje simptoma s pojavom alergijskog konjunktivitisa, za X Lab JGL-a analizira ugledna oftalmologinja prim. mr. sci. Jasminka Salopek-Rabatić. "Oko je izrazito siromašno simptomima i gotovo uvijek suzi, pecka ili peče, crveni, boli i svrbi, ponekad uz iscjedak", upozorava oftalmologinja. Evo što možemo napraviti i prije pojave prvih simptoma kod alergijskog konjunktivitisa.
1. Kako je suho oko povezano s alergijama?
Svaki zasebno ili zajedno, oba patološka identiteta, i suhog oka i sezonskog alergijskog konjunktivitisa, za posljedicu imaju preklapanje ili pojačanje simptoma. Zajednička simptomatologija bitno utječe na kvalitetu života i rada zbog nelagode, smanjene produktivnosti, socijalne isključenosti i dugotrajne iscrpljujuće estetsko-funkcionalne neprilagođenosti oka. Riječ je o simptomima koji se bez iznimke pojavljuju u svim dobnim skupinama.
2. Kako prepoznati i kako se nositi s te dvije bolesti oka istovremeno?
Oko je izrazito siromašno simptomima i gotovo uvijek suzi, pecka ili peče, crveni, boli i svrbi, ponekad uz iscjedak koji je sluzav, gnojan ili vodenast te uz oticanje vjeđa. Da bi se dobro prepoznalo i povezalo simptome, nužna je detaljna anamneza oftalmologa, uz analizu i praćenje osobnih navika i dnevnih aktivnosti.
3. Koji su zajednički simptomi suhog oka i alergija?
Svrbež oba oka kao dominantan i jako naglašen simptom upućuje na alergijski konjunktivitis. Pojavljuje se sezonski i naglo te je najčešće očekivan s obzirom na kalendarsko i vremensko pojavljivanje alergena (pelud trava, cvat drveća, ambrozija i sl.). Na skali jakosti od jedan do pet prepoznajemo ga po ocjeni od tri do pet. Kod suhog oka svrbež je bitno manjeg intenziteta i uvijek pomalo prisutan bez obzira na doba godine. Najčešće je povezan s vremenom provedenim ispred ekrana. Na skali od jedan do pet kategoriziramo ga ocjenom jakosti od jedan do tri.
4. Budući da se simptomi na očima povezani s alergijama mogu predvidjeti s obzirom na sezonsku pojavu alergena, možemo li ih spriječiti?
Koristan je savjet pratiti peludni kalendar cvata za kontinentalnu i mediteransku Hrvatsku, koji je dostupan na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Preporuka je početi s aktivnim kapanjem specifičnog lokalnog antialergijskog lijeka u kapima za oči bez konzervansa dvaput po jednu kap sedam do deset dana prije očekivanog cvata alergena, dakle u pravo vrijeme i prije razvoja bolesti. Umjetne suze bez konzervansa, ali pojačane viskoznosti, kao i umjetne suze bez konzervansa za ublažavanje simptoma alergije, dobro je kapati dnevno za ispiranje i razrjeđivanje alergena, i to hladne iz frižidera zbog efekta vazokonstrikcije. Važne su i higijenske mjere poput umivanja, tuširanja, pranja kose, držanja kose u repu ili odmaknute od lica jer tako uklanjamo ili smanjujemo doticaj s alergenima. Sami možemo paziti i na unos alergena u prostor u kojem živimo ili radimo ostavljanjem obuće i odjeće izvan dosega klime, vjetra ili vlage. Preporuka je i redovna promjena jastučnice, kao i nošenje zaštitnih naočala kod vjetrovitog vremena zbog unosa alergena i pojačane evaporizacije prednje površine oka. Uz vjetar i pojačano isušivanje oka, alergeni lakše prodiru u oči.
5. Što se događa s našim očima i kako si pomoći ako osjećamo bol?
Bol u oba oka, po tipu probadanja ili bockanja, kod suhog je oka najprisutnija ujutro tijekom kod buđenja ili u bilo koje doba dana kao posljedica intenzivnog rada na računalu, gledanja u mobitel i ostale ekrane te smanjenog treptanja. Kod suhog oka pojavljuje se neugodna i iznenadna bol i prilikom buđenja usred noći.
Kod alergijskog sezonskog konjunktivitisa bol je obostrano neugodna i konstantna bez obzira na doba dana ili noći.
Savjet je koristiti gušće umjetne suze, viskoznijeg tipa, prije spavanja ili gel za nadoknadu vodenog dijela jer noću ne trepćemo i ne mogu se izlučivati vlastite suze. Suzenje oka može biti jako naglašeno kao prva reakcija obrane i kao sinergijski pojačan odgovor na dvije bolesti istovremeno. Takve su suze manje koncentracije, pa su i manje vrijedne u vlastitoj obrani oka, a količinski smanjuju i vidnu oštrinu te kvalitetu dnevne radne rutine.
Brzo i efikasno rješenje za probleme suhog oka su umjetne suze. Proizvodi Vizol S nude različita rješenja za problem suhog oka, a uz pomoć kratkog testa na web stranici možete otkriti svoj idealan proizvod. Svi su Vizol S proizvodi bez konzervansa, što je jako važno jer konzervans može izazvati iritaciju oka.
Koristan savjet: treba voditi računa o tome koliko trepćemo i koliko smo vremena proveli ispred ekrana uz smanjeno treptanje jer pri fokusiranom radu zaboravimo treptati. Ako nosite leće, preporuka je koristiti meke silikon-hidrogelne leće, po mogućnosti sa zaštitom od plavog svjetla.
6. Kako si pomoći kod peckanja i crvenila oka?
Pečenje ili peckanje javlja se posljedično kod suhog oka i alergijskog konjunktivitisa, a kod preklapanja bolesti je pojačano i javlja se uz jako crvenilo oba oka. Preporuka je koristiti umjetne suze jačeg viskoziteta i zaštitni gel navečer.
Crvenilo je kao simptom dominantno kod sezonskog alergijskog konjunktivitisa oba oka sve do crvene boje, a kod suhog je oka u svim lakšim slučajevima boja roza do crvenkasta, osim kod teških oblika suhog oka, koje nerijetko zahtijeva i liječenje citostaticima u pripravku očnih kapi ili kortikoidnu terapiju. Savjet je liječiti uzročno-posljedično, a ne simptomatski jer je uvijek moguća i skrivena bakterijska ili virusna infekcija očiju s mogućim posljedicama po njihovo zdravlje. Svakako odmorite oči od korištenja kontaktnih leća i prestanite upotrebljavati šminku i ostalu kozmetiku.
Poznavanje i praćenje vlastitih navika, kao i znanje o sezonskim alergijama i pojavi alergena, te preventiva najvažniji su za smanjenje simptoma obje bolesti očiju.
Sadržaj nastao u suradnji s JGL-om.