Vitamin C mogao bi imati važnu ulogu u proizvodnji matičnih stanica koje pomažu u liječenju bolesti, tvrde znanstvenici nakon najnovijeg istraživanja. Ovaj vitamin potiče reprogramiranje stanica kod odraslih, te ih pretvara u embrijske matične stanice.
Znanstvenici koji su došli do ovog otkrića vjeruju da bi im moglo pomoći prepreke koje ih već neko vrijeme priječe u proizvodnji reprogramiranih stanica, koje se nazivaju 'inducirane pluripotentne matične stanice' (iPSC). Takve stanice predstavljaju rješenje za etički kontroverznu proizvodnju embrijskih matičnih stanica koje mogu zamijeniti bilo koju vrstu ljudskog tkiva, od kosti do mozga.
Embrijske stanice, inače, mogu se dobiti iz embrija u ranom stadiju razvoja u klinici za oplodnju. iPSC stanice, s druge strane, nastaju u laboratoriju iz drugih odraslih stanica izmjenom njihovih gena.
Mnogi liječnici vjeruju da su iPSC stanice budućnost liječenja matičnim stanicama, budući da se ponašaju slično kao embrijske matične stanice, te se također mogu razviti u čitav niz tkiva.
Pretvaranje običnih stanica u iPSC stanice uglavnom je neuspješno i vrlo teško ostvariti. Takve stanice često prerano ostare i prestanu s diobom ili čak umru.
Ovdje ključnu ulogu može odigrati vitamin C koji, ako ga se dodaje tim stanicama, može spriječiti taj proces, te reprogramiranje učiniti daleko uspješnijim. Razlog ovakvog utjecaja vitamina C mogle bi biti njegova antioksidansna svojstva.
Istraživanje je objavljeno u Cell Stem Cell časopisu.
Vitamin C pomaže u proizvodnji matičnih stanica
FOTO Ukrajinci objavili fotografije 'Orešnika', pogledajte kako izgleda raketa koja uništava sve pred sobom
Rusija je raketu nazvala Orešnik (Lješnjak) i tvrdila da je nemoguće presresti je protuzračnim sustavima. Ukrajina je izjavila da je oružje dostiglo brzinu veću od 13.000 km/h (8.000 mph) na putu prema gradu Dnipru u četvrtak
Desničarski vođa šokirao NATO, ultranacionalist vodi na izborima u Rumunjskoj: 'Ne može se isključiti mogućnost ruskog uplitanja'
Predsjednik u Rumunjskoj ima mandat od pet godina i značajne ovlasti u područjima poput nacionalne sigurnosti, vanjske politike i imenovanja u pravosuđu, u zemlji koja je članica Europske unije i NATO-a
Rotim u četvrtak podnio ostavku i na mjesto dekana
Krešimir Rotim među osumnjičenima je u aferi mikroskopi zbog sumnji u preplaćene medicinske uređaje, zajedno s donedavnim ministrom zdravstva Vilijem Berošem i poduzetnikom Sašom Pozderom.
Što smo naučili iz razvoda poznatog holivudskog para?
Devet posto Hrvata to čini svaki tjedan, 47 posto barem jednom mjesečno, a češće to rade oni s višim prihodima