ivan meštrović

Vjerovao je da su čovjekova djela na zemlji 'otisak besmrtnog bića'

Foto: Wikimedia Commons
Vjerovao je da su čovjekova djela na zemlji 'otisak besmrtnog bića'
04.09.2013.
u 12:13
U opsežnom istraživanju koje su proveli Večernji list i Millenium promocija građani Hrvatske od sto ponuđenih hrvatskih velikana izabrali su njih 30 na koje su najponosniji. Hrvatske velikane predstavlja dr. sc. Božo Skoko
Pogledaj originalni članak

Ivan Meštrović (Vrpolje pokraj Slavonskog Broda, 1893. – South Bend, SAD, 1962.) Najpoznatiji hrvatski i jedan od najpoznatijih svjetskih kipara dvadesetog stoljeća. Odrastao je u Otavicama u Dalmaciji (slučajno je rođen u Vrpolju, gdje su se njegovi roditelji zatekli kao berači kukuruza). Bio je samouk, tek je s dvanaest godina naučio čitati i pisati. Međutim, već s petnaest godina izradio je izvrsnu skulpturu u kamenu Bosanac na konju. Nesvakidašnja darovitost mladog pastira brzo je zamijećena pa je uskoro osnovano društvo za potporu i školovanje samoniklog umjetnika. Uz tu potporu 1899. stiže u Split na naukovanje u klesarsku radionicu Pavla Bilinića. Bilinićevi su mu pronašli austrijskog mecenu, zahvaljujući čemu je nastavio školovanje na Bečkoj likovnoj akademiji. U Beču se Meštrović formirao pod utjecajem secesije, a veliki utjecaj na njega je ostavio Auguste Rodin. On je prepoznao Meštrovićev talent, nazivajući ga \"čudom među kiparima\". Pod tim utjecajem nastaje Meštrovićevo prvo remek-djelo Zdenac života, koje se nalazi ispred Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Godine 1908. seli u Pariz, gdje među ostalim, radi na Kosovskom ciklusu, na poticaj srpske dinastije Karađorđevića. Prvi svjetski rat provodi u Rimu, okreće se vjerskim temama, a nakon rata nastanjuje se u Zagrebu gdje je bio prvi rektor novoutemeljene Umjetničke akademije. U plodnom zagrebačkom razdoblju nastaje niz javnih spomenika, kao što su Strossmayer u Zagrebu, Marko Marulić i Grgur Ninski u Splitu. Tridesete godine obilježene su graditeljskim projektima. U Splitu gradi obiteljsku kuću (danas Galerija Meštrović), u Otavicama obiteljski mauzolej, a u Zagrebu monumentalni kružni paviljon (danas Dom hrvatskih likovnih umjetnika). Drugi svjetski rat provodi u Zagrebu i Splitu, Italiji i Švicarskoj. Godine 1947. odlazi u SAD i prihvaća mjesto profesora na sveučilištu Syracuse u državi New York. Predsjednik Eisenhower osobno mu je uručio potvrdu o primanju u američko državljanstvo. Međunarodni ugled stekao je svojim skulpturama već u Parizu, a svjetsku slavu nakon izložbe u Victoria and Albert Hallu u Londonu 1915. godine.

Galerija Metropolitan u New Yorku 1947., kao prvom živom umjetniku, pripremila mu je samostalnu izložbu. Iz njegova opusa vrijedi još spomenuti sljedeća djela postavljena u javnom prostoru: Povijest Hrvata u Zagrebu, Indijanci u Chicagu, Perzefona i Job na Sveučilištu u Syracuzi u New Yorku, Pobjednik u Beogradu, Njegošev mauzolej na Lovćenu, Spomenik neznanom junaku na Avali pokraj Beograda... Njegova Pieta od bijelog mramora iz Carrare krasi crkvu Sacred Heart u Notre Dameu gdje je živio i predavao kiparstvo na tamošnjem sveučilištu. Gotovo tisuću skulptura koje je stvorio čini ga jednim od najvećih europskih stvaratelja prve polovine 20. stoljeća. Religiozni ciklus zauzima središnje mjesto u Meštrovićevu stvaralaštvu (sakralni objekti, skulpture u mramoru, bronci i drvu), u kombinaciji arhajskog, \"gotizirajućeg\", secesionističkoga i ekspresionističkog stila. Prema Meštroviću, misterij ljubavi odgonetka je misterija smrti i uvjet vjerovanja u vječnost. Stoga su mu čovjekova djela na zemlji, pa i umjetnost \"otisci besmrtnog bića\". Tijelo mu je iz SAD-a preneseno u Hrvatsku i pokopano u obiteljskom mauzoleju u Otavicama.  

>> Nobelovac koji je ostao bez književnosti kojoj je želio pripadati

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BL
BlackKnightCanada
20:44 21.02.2014.

No umro je ne shvativsi, koliku je stetu nanio Hrvatskoj sa svoja dva ortaka, Trumbicem i Supilom (koji su oba bili pokajnici, kada su shvatili u sto su Hrvatsku 1918. godine uvalili) te se sluganski ponio kako prema Kraljevini Hrvata, Srba i Slovenaca (kasnije Kraljevina Jugoslavija), tako i prema Titinoj crvenoj Jugoslaviji. No, Bogu hvala, sin mu je progledao i pridruzio se otporu Hrvata prema posljednjoj Jugoslaviji, koja s tubokom propade 1990. godine pred neustrasivim hrvatskim bojovnicima. Nasa teska kob je, da naivnjaci, koji cesto zauzimaju kljucne polozaje u Hrvatskoj su obicno i profiteri, koji za polozaj ili novac prodaju naj prije sebe a onda i domovinu...Zar nismo i danas toga zivi svedoci ?