znate li?

Zamatate hranu u sjajnu ili mat stranu folije? Doznajte koja je prava

Foto: Thinkstock
Aluminijska folija
Foto: Thinkstock
aluminijska folija
Foto: Pixabay
roštilj, aluminijska folija
Foto: Thinkstock
Aluminijska folija
Foto: Thinkstock
Aluminijska folija
Foto: Thinkstock
Aluminijska folija
28.03.2018.
u 07:17
Jeste li se ikada zapitali koja je "prava" strana folije, odnosno, jeste li pomislili kako je upravo sjajna strana ona "prava"?
Pogledaj originalni članak

Aluminijska folija odličan je "saveznik" u svakoj kuhinji.

Često se koristi prilikom pečenja, ali i kod zamrzavanja namirnica. Jedna strana folije je sjajna i ispolirana, a druga je mat. Jeste li se ikada zapitali koja je "prava" strana folije, odnosno, jeste li pomislili kako je upravo sjajna strana ona "prava"? 

Sjajna i mat strana folije nastaju zbog procesa proizvodnje, u zadnjoj fazi, kada dva sloja folije prolaze kroz valjak u isto vrijeme. Strana koja dolazi u dodir s visoko poliranim čeličnim valjkom postaje sjajna, a druga ostaje mat. Što se tiče prehrane i kućanstva, nema veze na koju stranu ćete je okrenuti. Iako neki proizvođači neljepljivih aluminijskih folija ističu da se maksimalna učinkovitost postiže kada je hrana polegnuta na mat stranu i omotana njome. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

TR
truskawka
08:40 28.03.2018.

"jeste li pomislili kako je upravo sjajna strana ona "prava"?",  "Iako neki proizvođači neljepljivih aluminijskih folija ističu da hrana polegnuta na mat stranu i omotana njome na taj način pruža maksimalnu učinkovitost." a je vam clanak za 10, koja je onda bolja strana? prvo je sjajna bolja onda je ipak mat bolja? a da se prvo odlucite i onda objavite clanak? i moja prababa bi mogla tak napisati bolja je ova al je mozda ipak bolja ona. vrh novinarstva, nema sta

DU
Deleted user
16:54 28.03.2018.

Kad ja umotavam, strana nije bitna.

DU
Deleted user
12:42 28.03.2018.

Cijeli problem se može svesti na zahtjevnu proizvodnju AL folije, gdje je kerozin (?), inače visokozapaljiv, sredstvo podmazivanja i folija ima lice i naličje (sjajna i mat) jer to neminovno tako, iz procesnog zornog kuta... Ukratko, ingot AL debljine približno pola metra se nakon desetak valjanja svede na cca 5 mm i onda se hladno mota, ali napetost raste i mogla bi puknuti. A da se to izbjegne, podupla se i samo jednu stranu zahvaća dalje stroj za motanje, posljedično se sjaji. Unutr. stranica ostaje mat jer nije u kontaktu sa strojem nego s "uduplanim" aluminijem dolje. I to je sva tajna - zašto ima naličje i lice... Da nije tako tanka, ne bi pucala u stroju za hladno motanje. Međutim, kako je cilj postići vrlo tanku foliju, onda se mora dupla stavljati u stroj za hladno motanje, a podmazuje se kerozinom, što je osobito riskantno...