Znanstvenici bliže lijeku za nasljedni dijabetes

17.03.2009.
u 11:24
Pogledaj originalni članak

Milijuni ljudi koji boluju od najraširenijeg tipa nasljednog dijabetesa ili dijabetesa tipa 2 koji nastaje kao posljedica smanjene osjetljivosti tkiva na inzulin, dok samo izlučivanje inzulina može biti normalno ili čak pojačano, svakodnevno moraju sami sebi ubrizgavati inzulin i hraniti se u skladu sa strogom dijetom kako bi se uspješno nosili s ovom neizlječivom bolešću.

No znanstvenici tvrde da su korak bliže stvaranju lijeka za nasljedni dijabetes nakon što su kod miševa uspjeli stanice jetara pretvoriti u proizvođače inzulina. Vjeruju da bi taj proces, opisan u časopisu Developmental Cell, jednog dana mogao dovesti do trajnog i jedinstvenog lijeka za dijabetes tipa 2.

Naime, otkrili su da se razina šećera u krvi miševa vratila u normalu u samo nekoliko tjedana i ostala nepromijenjena do njihove prirodne smrti. Već su se ranije stanice jetara pretvarale u proizvođače inzulina, no ovo je prvi put da su znanstvenici shvatili kako se to događa.

No, do lijeka za nasljedni dijabetes ipak je dalek put budući da u cijelom procesu postoji jedna velika zapreka. Da bi se gen nazvan neurogenin3 povezao sa stanicom, treba biti transportiran virusom koji može biti smrtonosan za ljude.
(M.Mik.)

Pogledajte na vecernji.hr