Da mozak 'pospremi' proživljeno

Znanstvenici objasnili zašto svi sanjamo i zašto je to bitan proces

Foto: Shuttershock
Znanstvenici objasnili zašto svi sanjamo i zašto je to bitan proces
07.12.2021.
u 15:26
Svi sanjaju, samo se neki snova ne sjećaju.
Pogledaj originalni članak

Tijekom lockdowna zbog pandemije, moji su prijatelji online počeli dijelili svoje najluđe snove i nastala je stranica 'snovi u karanteni' ili #quarantinedreams, priča docentica psihologije na Harvard Medical School i autorica knjige 'Pandemic Dreams' dr. sc. Deirdre Barrett. Neizvjesnost krize COVID krize, kaže ona, nije samo napunila naše dane tjeskobom, već je zarazila i naše snove, pa su mnogi imali noćne more o zaštitnim odijelima i puzajućim virusima što pokazuje da nam mozak danonoćno radi da bi procesuirao svijet koji se brzo mijenja.

Ovo je 18 najboljih poza za spavanje: Je li vaša omiljena među njima?

Foto: Twitter
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

- Sanjanje je razmišljanje u drugom biokemijskom stanju - kaže Barrett, a preokupacije iz proživljenog dana ulaze i u naše snove. To je samo drugačiji način njihovog razumijevanja. Vizualniji i intuitivniji.

- Većina snova nastaje javlja tijekom REM faze spavanja - kaže dr. Jade Wu, istraživačica sna na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Duke u Durhamu, Sjeverna Karolina. 

Kako noć odmiče, dodaje, snovi su sve razrađeniji, REM faze traju sve dulje i priče postaju življe i emotivnije, a asocijacije bizarnije

I iako neki misle da nikad ne sanjaju, sanjanje je univerzalno, objasnila je za Health dr. Rebecca Spencer, profesorica na Odjelu za psihologiju i znanost o mozgu na Sveučilištu Massachusetts Amherst.

- Svi sanjaju, samo se neki snova ne sjećaju - objašnjava.

Zašto sanjamo

Znanstvenici o tome još uvijek raspravljaju, a jedna od vodećih teorija je da san igra ulogu u pohranjivanju važnih uspomena. U svojim snovima povezujemo značajne događaje iz dana - recimo, ljubaznu gestu supružnika ili svađu s prijateljem - s prethodnim iskustvima, što mozgu pomaže da shvati gdje će spremiti te nove pojave. 

Stručnjaci također vjeruju da nam snovi mogu pomoći u rješavanju naših emocija. Doktor znanosti i profesor neuroznanosti i psihologije na kalifornijskom sveučilištu Berkeley Matthew Walker snove zato naziva 'noćnom terapijom'.

- Snovi odražavaju naše budne živote i pomažu nam da ih poboljšamo, ako na njih obratimo pažnju - rekao je. 

Raniji odlazak na spavanje smanjuje rizik od depresije 23 posto

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.