Mandre tu na Pagu zovu – Beverly Hills. Nemaju, istina Brendona i Brendu kao ovi kraj LA–a, ali nemaju ni oni paški sir, pa je tu egal. Šalu na stranu, ali i tu u malom mjestu ljeti na ulicama voze Ferrariji, Lamborghiniji, Hummeri, grade se u pravilu vile s bazenima, a šeće sama elita nogometaša, glumaca i glazbenika. Imaju, dakako i – palme. Zgodno, jer do prije 50 godina tek su u Mandrama bile – dvije kuće.
Na pršutu i Snoop Doog
– Prva kuća u Mandrama bila je ona mog ujaka Jadre, te do njega ribara Šuprahe. Njih su dvojica u Mandre dolazili loviti na sviću. I prije 40 godina se moglo za jedan mali vrtić gore u Kolanskom polju kupiti zemlje u prvom redu kraj mora do unedogled. Danas, to više nije tako – priča Branimir Čemeljić (37), majstor sira, predsjednik Udruge uzgajivača Paške ovce i tajnik Udruge proizvođača Paškog sira. Autoritet – i za Mandre i za sir.
POVEZANI ČLANCI:
– Znam nešto i o pršutu, jer kao student sam često vozio transfere gostiju sa Zrča do aerodroma u Kaštelima, pa sam jednom kombijem vozio i američkog repera Snoop Dogga. Tražili su me da stanem u Konzum, kupili su si svaki po paket pršuta, te ga jeli na parkiralištu – smije se Čemeljić.
Sa suprugom Ivanom ima siranu, 85 ovaca, te su oni jedan od svega 12 proizvođača paškog sira s europski zaštićenim certifikatom izvornosti. – Ovce znamo svaku po imenu, ne moramo ih ni brojati, već jednim pogledom možemo primijetiti koja nedostaje. Nedavno je pobjegla ovca Kuka, ali pronašli smo je za dva dana.
>> VIDEO Turistička patrola - Mandre
Po čemu su Mandre posebne, za razliku recimo od razvikane Novalje? – Mir. Isključivo tu dolaze obitelji. Nema partijanera. I nautičari su oduševljeni, pogledajte samo ovaj pogled, tu je sve otvoreno. Vidi se tamo preko Mauna i Škrde sve do Oliba i Silbe te do Lošinja, Cresa... Ispred nas je otvoreno more, možete krenuti kuda vas god volja – kaže Branimir pa pokazuje na sina:
– Moj Borna pojede bar 20 kolutova, a ima svega šest godina. I on zna da je što stariji sir, to bolji. Evo, Titanic je ovih dana bio aktualan, a zna se da na potonulom brodu, dolje na 3879 metara, ima još sira. Ako je u vrećici, a vjerojatno jest, i na toj dubini, on bi se i nakon 111 godina od potonuća mogao jesti – smije se Čemeljić.
Prva žena turizma ovog kraja Sabina Gligora Sabalić objašnjava ime – Mandre. – Jedna je teorija da kao i u Zagrebu, gdje je živjela Manda koja je grabila vodu iz Manduševca, kod nas živjele tri časne sestre, a posljednja je bila – Manda. No, druga je teorija i da je dobila ime po uvalici, kako u Dalmaciji nosi ime – Mandrač. Ljeti imamo niz fešti, od fešte janjetine, fešte mora, ribarskih fešti, gore u Kolanu feštu od sira, dječjih radionica, kazališnih predstava za djecu, odrasle, stalno se nešto događa.
GALERIJA Mandre
Apartmani po 4000 eura
Željan Gligora dodaje: – Imali smo i pravu gusarsku bitku ispred otoka, i to između 1515. i 1518. godine kada su uskoci za osvetu, uhvatili mletačkog vlastelina Lorenca Veniera te ga za tren zarobili... U Bostonu su od bitke kod Bunker Hilla napravili šou i atrakciju, a mi smo imali pravu bitku tu ispred plaže – govori Gligora, otac najmlađeg svjetskog podvodnog istraživača Kristijana Gligore, koji je već s 13 godina otkrio prva podvodna arheološka nalazišta.
U Mandrama, dakle, milina. Dobrih restorana gdje god se okrene poput Lanterne, Prtorića i Bonace, pogled na otvoreno more na sve strane, ali i luksuz te niz poznatih lica. Kava se tu pije u kafićima Marinero, Levant, Gira i Vrša, jedan kamp, hotela nema, ali nema više ni – zemljišta. Apartmani se prodaju po 4000 eura kvadrat, a više se neće mnogo graditi, jer je sve – rasprodano. Mjesto je ovo, eto, za elitu. A ti neće baš bilo kamo...
Sve je to super napisano ali ima jedan veliki problem a to su kilometarske plaže kojima se ne posvećuje dovoljna pažnja, nema tuševa, nema WCa, nema kabina za presvlačenje a plaže su najvredniji resurs koji lokalna vlast ne prepoznaje