Beč. Sjedište nekad moćnog Habsburškog Carstva i danas pokazuje svu svoju raskoš i ljepotu koja se možda ponajviše može vidjeti u samom središtu grada pa ne čudi što je ostao prava europska kulturna prijestolnica. Zadivljujuća kulturna ponuda, raskošna arhitektura i ugodna atmosfera u kavanama i tzv. heurigerima objašnjavaju zašto je glavni grad Austrije omiljen u cijelom svijetu. Na čarobnim ulicama Beča možete čuti miješanje različitih jezika, ali i osjetiti urbanu energiju koja teče ovim gradom.
Poznat i kao grad umjetnosti i glazbe, u Beču ćete pronaći impresivne operne kuće i klasične glazbene prostore, a lokalno stanovništvo će vam reći kako su ovamo dolazili ugledni glazbenici iz cijelog svijeta pa ne čudi što je ovaj uistinu impresivan grad očarao i našu sopranisticu Mariju Vidović.
– Mogu reći da mi je Beč postao prvi dom jer sam tamo studirala, tamo sam počela uspostavljati prve glazbene veze s umjetnicima i profesorima koji su me jako inspirirali i tu sam započela svoj umjetnički život – kaže Marija koju je u Beč prije svega privukla glazba.
– Kao što znate, Beč je grad glazbe. A to se diše u svakom kutu. Ne samo u dvije najveće svjetske glazbene institucije, Wiener Staatsoper i Wiener Philharmoniker sa svojim grandioznim i legendarnim dvoranama, već u svim dijelovima grada. Svakodnevno se svira i izvodi glazba tijekom cijele sezone. Baš po tome je Beč i jedinstven u svijetu, a posebno za studente glazbe koji imaju svaki dan mogućnosti slušati i doživjeti svjetski priznate umjetnike uživo na predstavama i koncertima – dodaje Marija pa otkriva jesu li Austrijanci uistinu toliko ''hladan narod'' kako ih se često opisuje.
Beč je grad koji na svakom koraku odiše umjetnošću, što potvrđuje i tristotinjak muzeja i stotinjak galerija koje kolekcionarstvom i atmosferom čine ovaj grad toliko impresivnim. Grad je to u kojem su svoj pečat ostavili brojni umjetnici poput Mozarta, Klimta, Freuda, Schuberta i brojnih drugih velikana kojima se i danas divimo i koji su inspiracija pa nam je sopranistica otkrila koji je njezin omiljeni umjetnik.
– To je Johann Strauß, kralj valcera. I zanimljivo, živjela sam vrlo blizu njegove kuće, u kojoj je skladao operetu "Šišmiš". Prolazila sam onuda svaki dan na putu do fakulteta, i zato mi se učinio još nekako bližim. I na kraju studija sam upravo s tom operetom u Sissi teatru u dvorcu Schönbrunn polagala završni ispit na fakultetu – prisjeća se Marija.
Glavni centar grada kao i povijesno središte upisani su na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Široke ulice pune su trgovina, kiosci s hranom nalaze se na gotovo svakom koraku baš kao i kafići s punim terasama. Šetnjom kroz glavnu gradsku jezgru prolazit ćete uz kočije, a i brojne ulične glazbenike i performere, a Marija je otkrila nekoliko omiljenih lokacija, ali i ''skriveni biser grada''.
– Moja omiljena mjesta su Staatsoper i Musikverein, Schönbrunn. Jako volim ići u šetnje u prvom okrugu grada Beča, jer sam iz biografija i pisama velikih skladatelja poput Mozarta i Beethovena čitala o njihovim dogodovštinama i susretima po tim malim uličicama – Gasse – kako se ovdje u Beču kaže za te male ulice – a kad se zaželim prirode, odem u Wienerwald, Bečku šumu – govori Marija.
Osim po umjetnosti, Beč je i grad odlične kuhinje, a svi su zasigurno čuli za bečki šnicl, kao i za Sacher tortu. Iako ga se brojni možda ne bi sjetili kao ''gastronomske prijestolnice'', Beč se jednostavnim jelima stavio na svjetsku gastronomsku kartu te bez imalo razmišljanja zaslužuje epitet jednog od najboljih mjesta u Europi za uživanje u raznolikoj hrani. Tu su svakako i slavne bečke kavane, koje su postale svojevrsna institucija i mjesto gdje se zaboravlja na vrijeme i prepušta užitku koji traje satima.
– Najbolji i najpoznatiji bečki šnicl i tafelšpic su u Plachuttasu i nekim "heurigerima" u 19. okrugu s prekrasnim vrtovima. A za desert i najbolju kavu u gradu preporučujem Oberlaa u centru grada, mjesto koje je tijekom povijesti bilo okupljalište umjetnika i gdje je svirao i sam Johann Strauss. U centru grada volim doručak s dragim prijateljima na terasi Albertine – govori Vidović te otkriva kako je ''skriveni biser grada'' svakako četvrt Hietzing u kojoj se nalaze vile poznatih umjetnika, za koje malo turista zna i opet svaka ima svoju vrlo zanimljivu priču.
Austrijska prijestolnica udaljena je samo oko 360 kilometra od Zagreba te je jednako atraktivna u svako doba godine i uvijek se ima što posjetiti.
Jedna od brojnih pozitivnih strana ovog grada je i odlična prometna povezanost, što cesti, što javnog prijevoza, a zanimljivo je kako unatoč njegovoj veličini s jedne strane možete doći na drugu stranu u manje od 20 minuta i sa samo jednim presjedanjem. Urbana energija, znamenitosti i živopisne ulice samo su dio razloga zašto biste Beč trebali obići pješice, što preporučuje i naša sopranistica.
– Preporučljivo je Beč obići pješice kao i u Pariz i uz pratnju vodiča jer svaki kutak ima svoju povijest. Poznam neke jako dobre vodiče u Beču koji znaju gotovo sve tajne ovog divnog grada. Voljela bih i sama u skoroj budućnosti opet na miru proći kroz grad. Uvijek naučiš nešto novo. Što i je ljepota i bit svakog putovanja. Obogaćenje duha! – ističe Vidović.
Atmosfera u Beču uvijek je posebna, mnogo je raznolikosti i kultura, a na ulicama ćete naići i na mnogo domaćih ljudi, odnosno balkanskih naroda, pa ćete se bez problema osjećati kao kod kuće, a Marija je otkrila i koje su glavne kulturološke razlike između Austrije i Hrvatske.
– Austrija i Hrvatska imaju puno sličnosti! Razlika je u tome što Hrvatska ima more i mnogo otoka, a Austrija nema. S druge strane ima prekrasne planine i skijališta pa se i tu međusobno izmjenjujemo... ali povijesno su vrlo slične jer su obje pripadale Austro-Ugarskoj i to se vidi u toliko gradova i mjesta u Hrvatskoj. Voljela bih da u Hrvatskoj s vremenom, isto tako kao u Beču svakodnevno, imamo pune dvorane na klasičnim koncertima i puna kazališta i da se čim više domaćih ljudi, ali i turista u Hrvatskoj zbliži s tom prekrasnom glazbom i počne uživati i u toj umjetnosti – govori Marija.
Za vrijeme pandemije, Austrija je imala brojne protupandemijske mjere i bilo je puno strože nego u Hrvatskoj, no sada se sve na neki način ''vratilo u normalu'', pa ljudi bez problema otvoreno i slobodno mogu uživati u ovom uistinu prekrasnom gradu i svim njegovim čarima.
Beč je nekoliko godina zaredom proglašavan najboljim gradom za život na svijetu te je neke od najljepših i najpopularnijih gradova na svijetu ostavio daleko iza sebe. Grad je to koji je pravi mali ''melting pot'' koji već godinama okuplja brojne nacionalnosti, kulture i mentalitete te se nameće kao najbolji grad za život na svijetu.
– Grad je već po ne znam koji put prvi na listi po kvaliteti života. To se zaista osjeća u njegovoj svakodnevici – govori Marija te ističe kako se veseli budućim putovanjima.
– Jako volim putovati. I, zahvaljujući svom pozivu, stalno sam u pokretu, obožavam to i jako sam zahvalna na tome – zaključuje Vidović.
VIDEO Chris Rock, Matthew McConaughey, 'Borat', Woody Harrelson uživaju na jahti kod Dubrovnika!