Teško može biti sumnje, godina na izmaku bila je jedna od najfatalnijih za poznate, kako domaće tako i strane. Broj je onih koji su nas napustili tolik da su se radila čak i istraživanja, BBC je tako utvrdio kako je u odnosu na 2015. godinu svijet ove godine napustilo čak 30 posto više poznatih.
Pogotovo su prva tri mjeseca 2016. obilovala odlascima. Dvostruko više poznatih ljudi umrlo je u prva tri mjeseca ove nego u istom razdoblju 2015., a čak pet puta više nego 2012. godine. Statistika ne pokazuje, međutim, sve jer napustio nas je cijeli niz celebrityja koji su bili autentični simboli čitavih generacija. Teško je u toj tužnoj liniji odabrati gdje početi. Nećemo puno pogriješiti ako počnemo s glazbenim vizionarom Leonardom Cohenom.
Kanadski kantautor i književnik i u nas je očarao mnoge. Arsen Dedić 1985. godine na albumu Kantautor obradio je i Cohenovu pjesmu Seems So Long Ago, Nancy. Ibrica Jusić 1999. snimio je album Hazarder: A tribute to Leonard Cohen s dvanaest Cohenovih pjesama. Bio je uzor i Branimiru Štuliću, a 2010. godine uručen mu je prije koncerta u Ljubljani i Porin za album Live in London u kategoriji najboljeg inozemnog videoprograma.
David Bowie najzvučnije je ime svijeta glazbe koje nas je napustilo ove godine. Samo njegovom pričom lako bismo napunili ove stranice. Sjećamo se njegovih dvaju gostovanja u Zagrebu, na stadionu Maksimir 1990. i u Domu sportova 1997. godine. Nebrojeni hitovi poput Space Oddity, Heroes, Starman, Rebel Rebel, a onda i gotovo proročanska pjesma Lazarus s posljednjeg albuma Blackstar u kojoj kao da je predosjetio svoju smrt.
Podsjetimo, možda i najbolja izvedba Nikole Tesle pripada upravo Davidu Bowieju u filmu Prestiž iz 2006. godine. A glumio je i Poncija Pilata u Posljednjem Kristovu iskušenju. Nevjerojatno svestran umjetnik. Najsvježija su sjećanja na Georgea Michaela, jednog od najslušanijih pop-pjevača svih vremena, velikog humanitarca čija je karijera bila otporna i na osobne katarze i krize. Simbolički, napustio nas je baš na Božić, svoj Last Christmas. Prince će u glazbenoj povijesti zauzeti sasvim posebno mjesto.
Oscara je osvojio za Purple Rain, uz to i sedam Grammyja te jedan Zlatni globus, uvršten je u Rock and Roll Hall of Fame. A život mu je bio ‘rokerskiji’ od mnogih rokera po glazbenom stilu. Ljubovao je s Madonnom, Kim Basinger, Carmen Electrom.
U Hrvatskoj će se mnogi sa sjetom podsjetiti na glas legende romske glazbe Esme Redžepove, također preminule ovog mjeseca. Velika je humanitarka odgojila i 47 djece. Modna ikona Žuži Jelinek preminula je početkom godine. Osim modnim izričajem koji je resio i Jovanku Broz, Žuži je veliku popularnost zaslužila i svojim knjigama i kolumnama u kojima je na neobično hrabar način adresirala muško-ženske odnose.
Ovih dana otišla je kultna figura Ratova zvijezda, Carrie Fischer čije smo posljednje pojavljivanje vidjeli u posljednjem nastavku Rogue One. Hrvatska je kultura izgubila Slobodana Novaka, jednog od najuglednijih akademika HAZU i vodećeg našeg prozaika najpoznatijeg po hvaljenom romanu Mirisi, zlato i tamjan a onda i po. između ostalog, Izvanbrodskom dnevniku ili Pristajanju. Napustio nas je i književni kritičar i teoretičar, pjesnik, prevoditelj i esejist Ante Stamać, u dva mandata i predsjednik Društva hrvatskih književnika. U ovo ugledno društvo spada i liječnik, političar i mirotvorac Slobodan Lang koji je preminuo je u veljači. S nevjerojatnim komičarem 70-tih, Geneom Wilderom oprostili smo se još ranije. Filmove Mela Brooksa u kojima je tako briljirao volimo gledati i danas. Zvijezda Harryja Pottera, Umri muški, Razuma i osjećaja, sjajni britanski karakterni glumac Alan Rickman preminuo je u siječnju, svega četiri dana nakon Davida Bowieja.
Jugoslavenski idoli 80-tih Dragan Nikolić i Velimir Bata Živojinović također su preminuli ove godine. Kultni je status na prostorima bivše države Nikolić ostvario kroz ulogu Prleta u Otpisanima, šlager pevača u Ko to tamo peva, Popaja u Balkan Ekspresu, Flojda u Nacionalnoj klasi. Živojinović je sa svojim Valterom slavu doživio i u Kini, a svojim je ulogama u filmovima tematike Drugog svjetskog rata dospio do statusa zvijezde ondašnje kinematografije.
Legendarno je njegovo prijateljstvo s Borisom Dvornikom no raspad kojega je i simbolički naznačio propast bivše države. Pomirili su se 2006. godine, Dvornik je preminuo dvije godine kasnije. Sport je izgubio dvije ikone. Johann Cruijff bio je jedan od najboljih nogometaša svih vremena i jedan od najtrofejnijih nogometnih trenera. Muhammad Ali ipak je do kraja svojeg života bio najveći predstavnik plemenitog boksačkog sporta. I danas se u ljubitelja ove vještine prepričavaju mečevi protiv Sonnyja Listona, Joea Fraziera, pogotovo protiv Georgea Foremana. Borac za prava tamnoputih Amerikanaca pretrpio je i kaznu zabrane nastupa zbog odbijanja odlaska u Vijetnam.
Nobela za svoje mirotvorsvto dobio je i jesenas preminuli izraelske političar s 50-godišnjom karijerom Shimon Peres i to zajedno s Yasserom Arafatom. Ovaj pregled ne bi bio potpun bez Fidela Castra, do svoje smrti kontroverznog kubanskog državnika koji je nadživio deset američkih predsjednika. Do kraja prkosan, uspio je održati Kubu kao socijalističku i komunističku oazu u neposrednom susjedstvu SAD-a preživjevši pri tome više od 800 atentata.
Jedan od najbližih suradnika prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, dr. Jure Radić preminuo je u rujnu. Najpoznatiji, no i kontroverzan njegov projekt je novi Maslenički most. Ljupka Dimitrovska obilježila je šlagerima koje je često izvodila i s Ivicom Šerfezijem 70-te godine prošlog stoljeća. Većinu je njezinih hitova napisao suprug Nikica Kalogjera.