Općinski sud:

'Severina vrši pritisak na sutkinju, to je nedopustivo'

Foto: Damir Špehar/PIXSELL
'Severina vrši pritisak na sutkinju, to je nedopustivo'
29.06.2017.
u 18:20
Ovo priopćenje dolazi nakon što se Severina u medijskim istupima kritikama obrušila na Popovića i sutkinju
Pogledaj originalni članak

Općinski građanski sud u Zagrebu oglasio se priopćenjem o slučaju Severine Kojić i Milana Popovića, koji se spore oko skrbništva nad njihovim djetetom.

Iz suda su osudili ono što vide kao omalovažavanje rada sutkinje Verice Nikić te pritisak na rad sutkinje i suda.

Ovo pripćenje dolazi nakon što se Severina u medijskim istupima kritikama obrušila na Popovića i sutkinju.

U nastavku prenosimo priopćenje suda:

Nakon što je Općinski građanski sud u Zagrebu u predmetu broj P Ob-1083/15 koji se vodi u pravnoj stvari tužitelja M.P. protiv tužene S.K. radi izmjene odluke s kojim roditeljem će dijete živjeti i susretima i druženjima, donio privremenu mjeru kojim je odlučeno da dijete jednako vremena provodi s ocem i s majkom, medijski prostor je iskorišten kako bi se obezvrijedio i omalovažio rad sutkinje Verice Nikić, nakon pune 43 godine njezinog besprijekornog radnog staža, kao i da se izvrši neprimjeren i nedopušten pritisak na rad sutkinje, kao i Županijskog suda, s obzirom je po izrečenoj mjeri u tijeku žalbeni postupak.

Sudac u postupku utvrđuje činjenice, provodi dokaze i primjenjuje pravo vodeći se pri tome, prije i iznad svega najboljim interesom djeteta o kojem u konkretnom slučaju odlučuje. U tom radu sudac ima pomoć i drugih stručnjaka - socijalnih radnika, psihologa i sudskih vještaka. Odluka se donosi na temelju savjesne i brižljive ocjene svih provedenih dokaza. Odluku sudac ne donosi zato što je netko majka djeteta, a netko otac, niti zato da dobije naklonost roditelja kojem su mediji dostupni, niti javnosti, niti politike, udruga, niti zato da se na brzinu riješi predmeta. Sudac donosi odluku zato što se roditelji nisu znali, mogli ili htjeli dogovoriti, a često i zato što jedan ili oba roditelja ne prepoznaju potrebe djeteta i stavljaju svoje osobne interese ispred interesa svoga djeteta. Protiv svake odluke suda, stranka ima pravo korištenja pravnih lijekova. Odluke suda prvog stupnja preispituju se u žalbenom postupku pred Županijskom sudom, a ne na ulici i medijima.

Nedopustivo je i protivno odredbama Obiteljskog zakona i Konvencije o pravima djeteta, iznošenje osobnih podataka djeteta, narušavanje djetetova prava na privatnost i djetetova prava na oba roditelja. Roditelj koji smatra da drugi roditelj nema roditeljske kapacitete, da šteti djetetu ili na neki drugi način krši djetetova prava, te tvrdnje treba dokazivati u sudskom postupku, prije svega odazivanjem na pozive suda, davanjem iskaza pred sudom, davanjem prioriteta svom sudjelovanju u sudskom postupku u odnosu na svoje druge aktivnosti, a ne u medijima i na ulici. Komentiranje sudskog postupka koji je u tijeku i u kojem se odlučuje o životu jednog djeteta, davanje mogućnosti jednom roditelju da o drugom iznosi uvredljive tvrdnje za vrijeme trajanja sudskog postupka, obezvređivanje odluke o kojoj Županijski sud tek treba završno odlučiti, stvaranje atmosfere linča, huškanje javnosti , omalovažavanje rada suca čija odluka se jednom roditelju ne sviđa i kršenje osnovnih prava djeteta je nedopustivo.

Valja javnost upoznati sa činjenicom da je privremena mjera donijeta 26. travnja 2017., a medijska kampanja je pokrenuta točno u vrijeme kada je prednet po žalbi upućen Županijskom sudu jako bi se na taj sud izvršio pritisak. Suci rade i radit će svoj posao, štit će prava i interese djece i svake stranke u postupku, svakog roditelja, bila to majka ili otac. Sud tako postupa i postupat će i dalje, pa i u slučaju kada te stranke nastoje opstruirati rad suda neprimjerenim pritiscima, šteteći na taj način prije svih, vlastitoj djeci. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

GR
grodar
18:39 29.06.2017.

Ajde gubi se u beograd

CI
cirus
19:23 29.06.2017.

Treba joj za blebetanje opalit kaznu.

BL
bljak007
19:00 29.06.2017.

E Seve,Seve. Pogni glavu, i daj detetu i oca.