AVANTURE Stipe Božić, osvajač najviših svjetskih planinskih vrhova, krenuo u pješčana prostranstva

Alpinist u pohodu na pustinje

Foto: import
Alpinist u pohodu na pustinje
29.04.2006.
u 17:15
Pogledaj originalni članak

Splićanin Stipe Božić, naš najpoznatiji alpinist koji je nebrojeno puta osvajao najviše vrhove svijeta, ovih se dana s ekipom HRT-a iz Zagreba zaputio u još jednu svjetsku avanturu. Naime, snimat će dokumentarne filmove o najvećim pustinjama svijeta, koje pokrivaju oko trećine kopnene površine našeg planeta. Serijal će imati dvanaest polusatnih emisija.

Prvo je odredište ekipe HRT-a (uz redatelja i istraživača Stipu Božića, u ekipi je i snimatelj Joško Bojić) bila je pustinja na Arapskom poluotoku, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Potom će obići pustinje u Australiji, a onda azijske pustinje, Taklamakan u Kini, Gobi u Mongoliji, Kizilkum u Uzbekistanu i Kazahstanu, Karakum u Turkmenistanu, slijedit će afričke pustine Sahara, Namib i Kalahari, a posjetit će i Antartiku, Patagoniju i pustinju Atacama u Južnoj Americi, kao i Grenland i Sibir te Sonoru i Chihuahuan u Sjevernoj Americi.

Čuda Dubaija
Dubai, glavni grad Ujedinjenih Arapskih Emirata, danas je najveće gradilište na svijetu. U gužvi građevinskih strojeva i šume kranova dizalica, na pijesku niču projekti najpoznatijih svjetskih arhitekata. I dok ostatak svijeta trese naftna groznica zbog podivljalih cijena, Arapi surovu pustinju pretvaraju u naselja iz snova. Posebno će se posjetitelja dojmiti Mall Dubai, središte Dubaija.

Pustinja uzmiče. Tamo gdje su nekad bile dine i sipine, rastu stambene i poslovne zgrade, u koje će se ubrzo useliti pedesetak tisuća stanovnika. Blagodat i raskoš zahvaljuju nafti. Sve to nalikuje na bajku.

– Na rubu Arapskog poluotoka nestaje pustinja kakvu poznajemo iz djela putopisaca te iz filmova. Ovo je strašno! – kazuje umornim glasom Stipe Božić.

Surovi pijesak

Naime, toga iskusnog pustolova, alpinista i vođu mnogobrojnih ekspedicija, koji se penjao na najviše planine svijeta, pijesak je iznenadio i umorio. Pijesak je dojmljiv ali okrutan. Za mirna vremena, bez daška vjetra, pustinja se “odmara.”
Ali kada sa sjeveroistoka zapuše shimal, zrak se vrtoglavo brzo rashladi, a zrnca pijeska zaslijepe oči, uvuku se u svaku poru na tijelu. Temperature učas padnu 30-ak pa i više stupnjeva Celzijevih.

– Khasin puše s juga. Ni on nije gostoljubiv. Vrtlozi podignuta pijeska stvaraju neprozirne zavjese. Razgrađuju se postojeće dine i stvaraju nove upravo kada vjetar umire. Ceste kojom ste prošli prije samo nekoliko sati nestane, kao da je nikad nije niti bilo. Samo nove naslage pijeska u sipine i dine – objašnjava Božić.
Dvojica naših avanturista iz Dubaija nastavljaju put prema Al-Ainu u oazi Liwa, posljednjem naseljenom mjestu u tom pješčanom moru.
NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr