Amerikanci u dramatičnom meču svladali Srbiju nakon što su nadoknadili minus 17!

USA Basketball Showcase - United States v Serbia
08.08.2024.
u 22:47
Srbija je u drugoj četvrtini imala 17 koševa prednosti (42:25), a u posljednju dionicu je ušla s 13 poena vodstva. No, Amerikanci su smanjivali zaostatak i tri i pol minute prije kraja se vratili u utakmicu (84:84), a onda poveli te prelomili utakmicu u svoju korist.

Košarkaši SAD-a izborili su finale Olimpijskih igara nakon što su u polufinalu svladali Srbiju s 95:91. Amerikanci su pobjedu upisali u dramatičnom meču nakon preokreta, a u finalu će igrati protiv Francuske.

Srbija je u drugoj četvrtini imala 17 koševa prednosti (42:25), a u posljednju dionicu je ušla s 13 poena vodstva. No, Amerikanci su smanjivali zaostatak i tri i pol minute prije kraja se vratili u utakmicu (84:84), a onda poveli te prelomili utakmicu u svoju korist. U završnici se dogodio potpuni preokret i u finalu će Amerikanci igrati protiv domaćina Francuske, baš kao prije tri godine u Tokiju.

Amerikanci su osvojili zlatne medalje na posljednje četiri olimpijske igre, a od Barcelone 1992. godine i prvog pravog Dream Teama, odnosno tadašnje pobjede protiv Hrvatske u finalu, SAD su osvojile sedam zlatnih medalja na osam olimpijskih turnira. Jedino zlato u tom razdoblju uspjela je još osvojiti Argentina, u Ateni 2004. godine.

Curry je s 36 poena bio prvi strijelac kod Amerikanaca, uz 9-14 za tri poena. Dodao je tome i osam skokova. Joel Embiid je ubacio 19 poena, a LeBron James 16 uz 12 skokova i 10 asistencija.

Kod Srbije je Bogdan Bogdanović postigao 20 poena, dok je Nikola Jokić ubacio 17 uz pet skokova i 11 asistencija.

Francuska izbacila Njemačku

Francuski košarkaši prvi su izborili finale na Olimpijskim igrama, u polufinalnom ogledu domaćin Igara je pobijedio Njemačku sa 73:69.

Kod Francuske je Guerschon Yabusele postigao 17 poena uz sedam skokova, a Isaia Cordinier 16 poena uz sedam skokova. Victor Wembanyama je dvoboj okončao s 11 poena, sedam skokova, četiri asistencije i tri blokade.

U sastavu Njemačke prvo ime je bio Dennis Schroeder s 18 poena i tri asistencije. Franz Wagner je ubacio samo 10 poena uz osam skokova i tri asistencije.

Dvoboj je počeo serijom Nijemaca 12:2, a prednost su svjetski prvaci održavali tijekom velikog dijela prvog poluvremena. Francuzi su vremenom ipak postajali sve ravnopravniji suparnik, a na samom kraju druge četvrtine domaćin je uspio izjednačiti na 33-33.

Početkom drugog dijela sjajno su igrali Yabusele i Batum te su doveli Francusku do prvog vodstva. Francuzi su prednost održavali, a krajem treće četvrtine Fournier je pogodio i tricu za 56:50.

Francuska je osim samog početka energetski odigrala vrhunsku utakmicu. Letio je domaćin parketom, pogotovo u obrani. Nijemci su u drugoj četvrtini postigli tek osam poena, a strašno su se napadački mučili i velikim dijelom posljednje dionice. Sedam minuta prije kraja domaćin je po prvi puta poveo s dvoznamenkastim brojem poena, 63:53.

Tvrdo se igralo i sve do kraja, a Njemačka je ipak uspjela unijeti dramu u završnicu kada je dalekometnu tricu, 38 sekundi prije kraja, pogodio Franz Wagner za 68:70. Wembanyama je 11 sekundi prije kraja pogodio jedno bacanja za 71:68, a na drugoj strani Francuzi nisu dozvolili potencijalni šut za tri poena i produžetke. U igri slobodnih bacanja do kraja Francuzi nisu prosuli prednost te su proslavili prolaz u finale.

Ranije na olimpijskom turniru Njemačka je vrlo lako pobijedila Francusku 85-71 u skupini, ali su Francuzi uzvratili kada je bilo daleko važnije.

Zagreb: Luka Modrić kupio penthouse u Tkalčićevoj ulici