Stečaj KK Cibone, privatizacija kluba ili nešto treće. Cibona danas ima sve uvjete za preoblikovanje jer je nesolventna, ima blokiran račun, ne plaća dospjele obveze u roku od 60 dana te je klub koji ima više od 50 posto profesionalnih ugovora.
Bez pomoći gradskih tvrtki
– Privatizacija bi svakako došla u obzir, ali treba se naći netko dovoljno moćan tko bi želio uložiti novac u klub. Naravno, danas je sve to vrlo komplicirano, jer puno toga još nije do kraja raščišćeno – objašnjava direktor Cibone, nekad slavni centar i kapetan Andro Knego.
Je li današnje vodstvo sklono privatizaciji?
– Tražimo najbolju opciju za Cibonu. Prema našemu mišljenju, trenutačno bi bilo idealno kada bismo mogli popuniti proračun uz pomoć jakoga sponzora koji bi nam donio 10 ili više milijuna kuna. To je trećina proračuna. Naravno, uz to bismo mi u klubu morali pronaći način da privučemo i druge manje sponzore. Naime, nekad su i jake gradske tvrtke bile uz Cibonu. Sve što se posljednjih godina događalo, a moramo u to ukalkulirati i svjetsku financijsku krizu, okretalo je leđa Ciboni. Jačanje marketinga također je dobar put – govori Knego.
Gdje je izvorište problema? Veliki apetiti, a male mogućnosti, ili nezainteresiranost ljudi koji su prije vodili klub?
– Najveći je problem bio nerazmjer između ulaganja u momčad u odnosu na mogućnosti prihoda. Naime, bivše su uprave legitimno željele da Cibona igra u Euroligi. A zar se trostruki prvak Europe Split nije gotovo ugasio, bankrotirao, jer nije mogao pratiti velike zahtjeve Eurolige i NLB lige. Naravno da bivše uprave nisu željele da se ugasi, no nedopustivo je sjediti i čekati, napraviti toliki dug – kaže Knego.
Dug odbija ulagače
Revizija je napravljena, hoće li biti potrebna i superrevizija?
– To ćemo vidjeti uskoro. Krivce moramo pronaći, a i potencijalni ulagač možda će tražiti superreviziju.
Spominjali ste dva jaka ulagača, domaćeg i stranog. Koliko je to blizu realizacije?
– I blizu i daleko. Dug je ogroman, 57 milijuna kuna, što odbija i odugovlači cijelu situaciju.