Servisira ga Paganini

Federer uz pomoć Ljubičića i supruge Mirke postavio teško dostižne standarde

Foto: Reuters/Pixsell
Roger Federer
Foto: Reuters/Pixsell
Roger Federer
Foto: Reuters/Pixsell
Roger Federer
Foto: Reuters/Pixsell
marin Čilić i Roger Federer
Foto: Reuters/Pixsell
Roger Federer i njegovi blizanci
20.07.2017.
u 17:41
Tajna Rogerove dugovječnosti: geni, posvećenost tenisu i rad s kondicijskim trenerom Pierreom Paganinijem.
Pogledaj originalni članak

Ne zvuči li nestvarno podatak kako je neuništivi švicarski teniski baletan, Nurejev bijeloga sporta, svoj prvi i posljednji Grand Slam osvojio u razmaku od 14 godina? Koja je tajna Federerove dugovječnosti koja mu omogućava da primjerice na australskoj žezi u Melbourneu tri od posljednja četiri meča dobije u pet setova, ili najveću nadu svjetskog tenisa, 16 godina mlađega Sašu Zvereva ‘prebije’ 6:1, 6:3 u finalu Hallea, ili da osvoji Wimbledon izgubljenoga seta, što je posljednji put uspjelo Borgu davne 1976. godine?

Pazite, Federer će 8. kolovoza navršiti 36 i budu li stvari išle kako ih je on zamislio, a taj scenarij je realan (jer ne brani niti jedan bod u drugom dijelu sezone), do kraja godine postat će najstariji svjetski broj jedan u povijesti!

Tajna je naravno u genima, potpunoj profesionalnoj posvećenosti i strasti prema tenisu, ali i majstorskoj ruci 59-godišnjeg kondicijskog stručnjaka, Švicarca Pierrea Paganinija.

Nikad mi nije došao puzajući

– Nikada u 17 godina otkada smo skupa, Roger mi nije došao puzajući. Ponekad je znao biti umoran, ali tada je potegnuo još jače. On je zaista nešto posebno; čovjek enormnoga potencijala i nevjerojatne koordinacije pokreta koja ga čini fenomenalnim sportašem – kaže Paganini za svoga najpoznatijega klijenta i dodaje:

– Roger me naprosto tjera da u treningu budem što kreativniji samo kako bi održao visoku razinu motivacije za rad. Nije oduvijek bilo lako kontrolirati Rogerov karakter, ali on je toliko prirodan da nije imao problem mijenjati se, prilagođavati. Znao je biti i okrutan prema samome sebi, ali opet i dovoljno opušten kada je bilo je vrijeme za to. Zasluge za to idu njegovim roditeljima, ambijentu u kojemu je odrastao.

Tko je uopće glavni u cijelome projektu Federer?

– Roger je ‘big boss’, on donosi sve odluke, a mi smo mu potpora. Pritom uvijek uspijeva biti objektivan, držeći svoju obitelj iznad tenisa, vodeći računa da što više vremena provede sa suprugom i s djecom – kaže Paganini.

Nazire li se uopće kraj Federerova teniskoga puta?

– Roger je čovjek nepresušne energije, sve što radi radi s određenim ciljem i nevjerojatno je motiviran. On danas u tenisu uživa jednako kao kada je bio junior. Ogroman je privilegij raditi s njim, ali to nosi i ogromnu količinu emocija.

I danas se čini kako Federer na terenu sve radi s nevjerojatnom lakoćom?

– Kada ga gledate kako igra tenis, izgleda kao da pleše. Ali, vjerujte mi, njegova izvedba zahtijeva strahovit napor, jer on si je zadao da u meču mora preslikati sve što čini i na treningu. Prirodna nadarenost zahtijeva još veću količinu rada. Divim se njegovoj konzistentnosti kroz sve ove godine. Roger Federer trebao bi biti inspiracija cijelom teniskom svijetu – zaključio je Pierre Paganini, čije su čarobnjaštvo, inovativnost, zagriženost i profesionalni polet u njegovoj struci gotovo usporedivi s Federerovim.

No, vratimo se ipak glavnome liku ove priče, najvećemu individualnom sportašu novijega doba i istinskoj sportskoj ikoni, čija su dostignuća u 2017. godini nadmašila sva očekivanja, pa čak i njegova. Potaknut porivom da uvijek bude najbolji, Roger Federer duboko je u četvrtom desetljeću života pronašao neko novo nadahnuće i zahvaljujući vlastitoj predanosti i žrtvi, u suradnji s prijateljem i trenerom Ivanom Ljubičićem, uz potporu supruge Mirke, postavio teško dostižne sportske standarde. Taj je teniski oldtimer upravo drugi put u karijeri osvojio Grand Slam bez izgubljenoga seta (prvi put na Australian Openu 2007.), protiv suparnika iz Top 10 ove godine ima učinak 9-0, osvojio je 93. turnir u karijeri, 17. na travnatoj podlozi i ukupno 19. Grand Slam.

Jedan je tviteraš duhovito usporedio: ‘1990. – Liverpool 18 naslova prvaka Engleske, Federer 0 Grand Slamova. 2017. – Liverpool 18 naslova prvaka Engleske, Federer 19 Grand Slamova.

I kakva bi to teniska godina bila kada ne bi bila okrunjena Federerovim povratkom na poziciju svjetskoga broja jedan? Povijest mu ide u prilog; naime, čak 11-orica tenisača koji su u posljednjih 14 godina osvojili Wimbledon na kraju godine ostali su broj 1.

Tako bismo mogli svjedočiti raspletu teniske godine na kojega nitko prije godinu dana ne bi stavio niti jednu lipu: da prva dva mjesta okupiraju Federer i Nadal, ocvali i izraubani tenisači neslomljiva duha i zadivljujućega pobjedničkoga mentaliteta, koji su prva dva mjesta na ATP ljestvici držali bez prekida čak šest godina (2005.-2010.).

Zanosna drskost teniske mladosti brutalno je pregažena zastrašujućim galopom sredovječnoga maestra sa zaliskom do pola glave, kojemu je traka za kosu već odavno postala višak u asesoaru. I ne brinite, RF bit će tu i sljedeće godine. Već je za siječanj prijavio Hopman Cup u Perthu, a 
potom i obranu naslova u Melbourneu.

Pogledajte na vecernji.hr