Kreće Večernjakov izbor vaterpolista

I čitatelji Večernjaka biraju tko je najbolji u neponovljivoj godini hrvatskog vaterpola

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Pariz: Hrvatski vaterpolisti srebrni
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Pariz: Hrvatski vaterpolisti srebrni
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Pariz: Hrvatski vaterpolisti srebrni
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Pariz: Hrvatski vaterpolisti srebrni
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Pariz: Hrvatski vaterpolisti srebrni
07.11.2024.
u 18:00
Nikad nije bilo posebnije vaterpolske godine od 2024. u kojoj je Hrvatska igrala sva tri finala velikih svjetskih natjecanja (EP, SP, OI) i osvojila naslov svjetskih prvaka i zato je ovo i poseban izbor
Pogledaj originalni članak

Svom isteku približava se jedna nezaboravna godina hrvatskog reprezentativnog vaterpola kakva se, vjerojatno, više nikad neće ponoviti. I ne mislimo pri tome na to da neka buduća vaterpolska Hrvatska neće biti u stanju osvojiti medalje na tri uzastopna velika svjetska natjecanja nego na to da, vjerojatno, više neće biti takvog kalendara da se u jednoj kalendarskoj godini, točnije u sedam mjeseci, održe Prvenstvo Europe, Svjetsko prvenstvo i Olimpijske igre.

A na sva tri ta velika sportska okupljanja Hrvatska je nastupila u finalu. U Zagrebu je osvojeno europsko srebro, u Dohi svjetsko zlato te u Parizu olimpijsko srebro. Kapa dolje i dubok naklon za izbornika Ivicu Tucka, njegov stožer i njegove izabranike. Jer, trebalo je znati tempirati formu ali prije svega i održavati visoku razinu motivacije za jake treninge kakvi su jedino do razine trofejnih izvedbi mogli i dovesti.

I zato će i ovogodišnja Noć hrvatskog vaterpola, zakazana za 26. studenog u Zagrebu, biti posebna. A u toj prigodi slavit će se i veliki pomaci ženskog vaterpola, naročito u mlađeuzrasnim kategorijama.

No, u ovoj priči ključni protagonisti su naši najbolji vaterpolisti među kojima se traži najbolji, onaj koji će biti izabran za laureata, za vaterpolista godine. A njemu će, kao rezultat tradicionalne Večernjakove ankete, biti uručena i statua "Vaterpolist" akademskog kipara Stipe Sikirice.

Baš kao i lani, povrh šestorice članova Večernjakova ocjenjivačkog suda (među kojima je i pet igračkih legendi) priliku za glasovati imat ćete i vi čitatelji. A zbir tih glasova vrijedit će koliko i onaj od pojedine vaterpolske legende ili trenera, sudionika ove ankete.

Dakako, svi kandidati su reprezentativci jer hrvatski vaterpolo ima tu sreću da nema još aktivnih, vrhunskih, igrača kojih nije bilo u reprezentaciji pa su joj se tako vratili i Luka Lončar za sva tri spomenuta natjecanja i Maro Joković za Olimpijske igre. A sjajni dubrovački ljevak odigrao je veliku ulogu i u Jugovu osvajanju Eurokupa.

PERICA BUKIĆ

Rudić je imao jedan uvjet za preuzimanje Hrvatske. Usadio nam je cilj s kojim si ispunjen do kraja

- Tucak je bio Ratkov pomoćnik a 2009. je bio prvak svijeta s juniorskom reprezentacijom. Tucak je nastavio njegov put. On je već na prvom natjecanju, na Svjetskom prvenstvu 2013. je osvojio broncu. Dvije godine kasnije drugi na svijetu, 2016. olimpijsko srebro, 2017. je postao prvakom svijeta. U tih 20 godina, samo dva izbornika, negdje oko 25 medalja, šest zlata, i samo tri predsjednika Saveza što govori o ozbiljnosti organizacije.

Tri dragulja iz neiscrpne Jugove vaterpolske škole sudjelovalo u osvajanju sve tri medalje a to su vratar Marko Bijač, vanjski igrač Loren Fatović i bek Marko Žuvela dok su dvojica Dubrovčana (pričuvni vratar Popadić i bek Kržić) sudjelovali u osvajanju dviju medalja.

Loren Fatović je bio najbolji igrač olimpijskog turnira i drugi strijelac i za njega nam kažu da je duša ove trofejne družine, čovjek koji povezuje niti sastava, čita igru i zabija kad je najvažnije. A njen nepobitni oslonac bio je vratar Marko Bijač, inače najbolji vratar Prvenstva Europe a po statistici i Svjetskog prvenstva.

Ljevoruki Konstantin Harkov svrstan je u najbolju momčad Svjetskog prvenstva na kojem je Hrvatska osvojila zlato. A svoj doprinos svim trima odličjima dali su i jedan od najboljih svjetskih centara, vrlo plovni teškaš, Josip Vrlić, dinamični centar Luka Lončar, bekovi Marko Žuvela i Jerko Marinić Kragić, polivalentni Rino Burić (inače lanjski laureat) te vanjski igrači Marko Joković i Luka Bukić.

Imena trinaestorice igrača koje stavljamo na glasovanje čitateljima (Fatović, Bijač, Vrlić, Harkov, Lončar, Joković, Žuvela, Burić, Marinić Kragić, Bukić, Vukičević, Biljaka, Popadić) proizlaze iz razmišljanja šestorice članova ocjenjivačkog suda ali i po kriteriju olimpijskog nastupa. A među tom trinaestoricom se, zacijelo, krije i budući laureat. Inače, među predloženima se nalaze i četiri prijašnja laureata - dvostruki pobjednici Marko Bijač (2016. i 2022.) i Maro Joković (2019. i 2021.) te Josip Vrlić (2020.) i Rino Burić (2023.).

Kad smo već kod povijesnog dijela ovog izbora prisjetimo se i laureata u godinama najvećih uspjeha hrvatskog vaterpola u posljednjih 17 godina. U godini osvajanja prvog svjetskog zlata u Melbourneu (2007.) laureatom je bio Miho Bošković dok je deset godina kasnije (2017.), u prigodi osvajanja drugog naslova prvaka svijeta (Budimpešta), za slavodobitnika izglasan Sandro Sukno. U zlatnoj olimpijskoj 2012. godini (London) najboljim je proglašen vratar olimpijskih pobjednika Josip Pavić.

BIRAJTE VATERPOLISTA GODINE

Glasujte i vi. Tko je najbolji hrvatski vaterpolist u olimpijskoj 2024?

Loren Fatović

Marko Bijač

Josip Vrlić

Konstantin Harkov

Maro Joković

Luka Lončar

Rino Burić

Jerko Marinić Kragić

Marko Žuvela

Luka Bukić

Ante Vukičević

Matijas Biljaka

Toni Popadić 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

IP
ipwaited
18:31 07.11.2024.

Ali izgubila od Srbije