ODUŠEVLJEN REZULTATOM

Ivica Kostelić nakon novog izazova: Uz stari brod i pet puta manji proračun bili smo čak i treći

Ivica Kostelić nakon novog izazova: Uz stari brod i pet puta manji proračun bili smo čak i treći
22.11.2021.
u 15:41
Ivičina želja da na koncu budu među prvih 15 sasvim ostvariva. Štoviše, mogla bi biti i nadmašena o čemu sanjari i sam Ivica.
Pogledaj originalni članak

Važno je sudjelovati, maksima utemeljitelja modernog olimpizma francuskog baruna Pierrea de Coubertina nikad nije bilo osnovno sportsko načelo jednog najboljih hrvatskih sportaša svih vremena Ivice Kostelića. U čemu god se okušao, Ivica je nastojao biti što bolji pa je tako i u jedrenju.

Svojedobno najkompletniji svjetski skijaš trenutačno je na brodu i sa svojim francuskim partnerom Callisteom Antoineom plovi prema Karipskom otočju, točnije prema Martiniqueu gdje je cilj transatlantske utrke sponzorskog imena Jacques Vabre.

Ivica: Sanjari najdalje stignu

Ivica i Calliste natječu se u Klasi 40, najbrojnijoj u ovoj utrci, u kojoj sudjeluje 45 brodova, a oni su stalno u gornjoj polovici. Štoviše, bilo je dana kada su bili i treći i četvrti u poretku pa je Ivičina želja da na koncu budu među prvih 15 sasvim ostvariva. Štoviše, mogla bi biti i nadmašena o čemu sanjari i sam Ivica u svom postu na Facebooku na kojem se redovito javlja:

– Kratko poslije starta regate poslao sam poruku prijatelju na kopnu, a glasila je ovako: “Ako se ikada dogodi da budemo u prvih deset tijekom regate, molim te snimi mi tu objavu.” Htio sam to imati za uspomenu.

Pisao je to Ivica u trenutku kada se njegov brod Croatia Full of Life popeo do trećeg mjesta u poretku:

– Prisjetio sam se jedne priče kada su potpuni autsajderi pozlatili svoju ofucanu zastavu, “zastavu vječnog poraza”, kako je to jednom rekao tata. Kako je moguće da brod na zalasku snage, s ekipom koja ima pet puta manji proračun od konkurencije, uspije parirati ili čak i nadvisiti tu konkurenciju? To znanost ne bi znala objasniti. Zato volimo sport. Zato što je sport sfera ljudske kreacije, duha i volje; tajne koja leži onkraj mogućnosti ljudske i spoznaje; ali sanjari su ti koji dolaze najdalje od svih. “Nitko ne dolazi tako daleko kao onaj koji ne zna kuda ide.”

Tako je bilo i s Kristoforom Kolumbom, moreplovcem koji je krenuo na zapad u vjeri da će tako doploviti do Indije pa je otkrio Ameriku. I naš Ivica krenuo je, na neki način, u nepoznato jer što li je plovidba oceanom nego put u nepoznato, bez obzira na sva moguća tehnološka pomagala koja su mu na raspolaganju koja nekadašnji moreplovci nisu imali. I zato držimo palčeve Ivici koji piše i o nekim “gorkim pilulama”.

– Glavnina flote otišla je južno od otočja Cape Verde da bi potražila jači vjetar bliže ekvatoru, dok smo se mi odlučili krenuti prema zapadu. Toj odluci kumovao je povoljan i vjerojatno lokalni vjetar koji nas je povukao prema jugozapadu i ubrzo izdao, a mi smo ostali zatočeni unutar arhipelaga iz kojeg smo mogli izaći samo ako se probijemo kroz zavjetrinu jednog od otoka koji su visoki i blokiraju slabi sjeveroistočni pasat... pa smo se nekoliko sati vukli kroz bonacu dok je glavnina flote južno od otočja jurila s prosjekom od 10 čvorova. Ujutro smo i mi pronašli jači vjetar i pokušavamo spasiti što se spasiti može.... No možda se i meteorološka situacija promijeni nama u korist? Treba sanjati.

Slavili uz jabukovaču

Treba i slaviti, a Ivica i Calliste proslavili su dobro “prolazno vrijeme” kompotom od kruške i dva decilitra calvadosa, svojevrsne jabukovače bogata okusa i mirisa koju im je zapakirala Callisteova djevojka.

– Nemamo više kruha, što je posebno frustrirajuće jer se nalazimo doslovno pored pekara. Naime, susjedni brod se zove “La Boulangere” (pekar) – našalio se Ivica koji zasad očito jako dobro podnosi sve psihofizičke izazove.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.