Hrvati traju najdulje

Karlović najstariji u TOP 100, Lučić-Baroni 4. kod žena

Foto: Reuters/PIXSELL
Mirjana Lucic-Baroni of Croatia returns a shot to Dominika Cibulkova of Slovakia during their Pan Pacific Open women's singles tennis match in Tokyo, Japan, September 22, 2015. REUTERS/Yuya Shino Picture Supplied by Action Images
Foto: Reuters/PIXSELL
Ivo Karlovic of Croatia returns the ball to Switzerland's Stan Wawrinka during their match at the Swiss Indoors ATP men's tennis tournament in Basel, Switzerland October 28, 2015. REUTERS/Arnd Wiegmann Picture Supplied by Action Images
Foto: Reuters/PIXSELL
Mirjana Lučić-Baroni
Foto: Reuters/PIXSELL
Mirjana Lučić-Baroni
Foto: Reuters/PIXSELL
Mirjana Lučić-Baroni
23.05.2016.
u 08:16
Zanimljivo, u prvom kolu Roland Garrosa Karlović igra baš protiv drugog najstarijeg tenisača na Touru, Španjolca Alberta Montanesa, koji ima 35 i pol godina.
Pogledaj originalni članak

Ulaskom u finale Strasbourga Mirjana Lučić-Baroni osvojila je bodove koji će je danas pomaknuti na 52. mjesto WTA liste, a na tako visokom mjestu Mirjana je bila još prije 17 godina, kada je sezonu završila na 50. mjestu. Mirjana Lučić-Baroni s 34 godine i tri mjeseca trenutačno je treća najstarija tenisačica u prvih 100 na listi. Starije su tek prvoplasirana na listi Serena Williams (34 godine i sedam mjeseci), jedanaestoplasirana Venus Williams (35 godina i 10 mjeseci) te 96. na listi Francesca Schiavone, koja će sljedeći mjesec navršiti 36 godina.

Mirjana svjetska rekorderka

Koliko je dugovječna naša Mikica najbolje će potvrditi podatak da je svoj prvi WTA turnir osvojila još prije 19 godina, kao 15-godišnjakinja u Bolu. A kada je 2008. godinu završila na 423. mjestu, htjela je završiti s karijerom. Srećom, predomislila se, jer 2014. u Quebecu osvojila je turnir i time postala rekorderka kada je riječ o vremenu koje je proteklo između dva osvojena turnira. Bio joj je to treći turnirski naslov u karijeri, ali prvi nakon čak 16 godina i četiri mjeseca i njezina drugog trijumfa u Bolu na Braču. Dotad je rekorderka bila Japanka Kimiko Date-Krumm koja je između naslova imala stanku od 13 godina.

A da su 34-godišnjakinje poput Mirjane raritet u tenisu, potvrđuje podatak da je prosjek godina prvih 100 na listi samo 26 godina.

Da su pak hrvatski korijeni zaslužni za dugovječnost u tenisu, potvrđuje i primjer Ive Karlovića, koji je s 37 godina i dva mjeseca uvjerljivo najstariji među TOP 100 tenisača. A unatoč tome na sjajnom je 28. mjestu. Bolje plasiran od njega s 37 godina bio je jedino legendarni Jimmy Connors, koji je s toliko godina bio 21. Vrhunski tenisači najčešće se umirovljuju s 32 do 34 godine. Legendarni Sampras u mirovinu je tako otišao s 32 godine, baš kao i Becker. Ivanišević je igrao do 34. godine, baš kao i kralj Umaga Moya. Jedini koji su od velikana izdržali mnogo dulje jesu Agassi i Lendl. Oni su teniski reket o klin objesili s 36 godina. No tada su već bili iza stotog mjesta.

Danas šestorica naših

Zanimljivo, u prvom kolu Roland Garrosa Karlović igra baš protiv drugog najstarijeg tenisača na Touru, Španjolca Alberta Montanesa, koji ima 35 i pol godina.

A danas će na terene u Parizu još šestorica hrvatskih predstavnika. Čilić igra protiv Trungellitija, Ćorić protiv Fritza, Dodigov protivnik je Južni, Konjuh igra protiv Rodionove, Vekić protiv Keys, a već spomenuta Lučić-Baroni igrat će protiv Hantuchove.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.