Poljud (1)
Poljud (1)
18.07.2013.
u 20:15
Splićani su krenuli furiozno pa su se mučili s makedonskim bunkerom sve do pogotka kapetana Maloče

U pomalo neprirodnom ozračju Poljuda, bez huka Torcide sa sjeverne tribine, Hajduk je u prvoj utakmici drugog pretkola Europske lige svladao Turnovo (2:1).

Za Splićane je sve krenulo idealno već nakon osam minuta. Mikanović je primio jednu loptu na desnoj strani i ubacio na vrh peterca gdje je u skoku najviši bio Marko Bencun koji je glavom pospremio loptu za vodstvo Hajduka. Očekivali su očito gosti još furiozniji nastavak Hajduka. Ne može se bijelima zamjeriti pristup, no izvedba i način transformacije iz obrane u napad nije bio harmoničan. Dapače, s puno krivih dodavanja Hajdukovih igrača, gosti su lako prekidali njihove napade. A dečki iz Turnova tek su oko 30. minute shvatili kako Hajduk i nije tako dominantnija momčad. Počeli su mirnije igrati u sredini terena i pokušavali graditi napad. Svi napadi išli su preko Baldovalieva i Blazevskoga, najisturenijeg dvojca gostujuće momčadi koji u njihovoj igri ima apsolutno sve ovlasti, a savršeno se razumiju u igri.

Planove Igora Tudora sigurno je poremetila i ozljeda strijelca Bencuna zbog koje je u 35. minti i zamijenjen. I kada su obje momčadi očekivale odlazak na odmor, nakon jednog kornera gostiju lopta se odbila do Kouassija koji je, potpuno usamljen, u svom šesnaestercu igrao rukom. Za nizozemskog suca nije bilo dvojbe i odmah je pokazao na bijelu točku. Dejan Blazevski sigurno je realizirao najstrožu kaznu. Ako je suditi po prvom dojmu Blazevski je najzanimljiviji igrač gostujuće momčadi. Klasična desetka koja zna sve o nogometu a igra s puno imaginacije, a 50 posto lopti odigrao je vanjskim dijelom kopačke. A ako vrijedi istaknuti nekog od Hajdukovih igrača onda je to sigurno mladi Dino Mikanović (20). Desni bočni Hajdukov igrač asistirao je za pogodak, no pokazao kako je itekako zanimljiv potencijal. Odlično razumije igru, hitar je i ima 'izrađen' centaršut. Još da je barem dobio sve lopte koje su mu po nogometnim zakonitostima trebali odigrati njegovi suigrači...

Prvu ozbiljniju priliku u drugom poluvremenu imali su gosti. Sam je na šest-sedam meatra u 65. minuti bio Baldovaliev, no njegov udarac glavom nije bio dobar. Vratar Lovre Kalinić lako ga je ukrotio. A Kouassi se silno tudio ispraviti pogrešku nakon što je skrivio jedanaesterac. Tamnoputi Hajdukov napadač bio je rastrčan, uklizavao je, no jučer mu je nedostajalo mirnoće u završnici u nekoliko situacija. Sredinom drugog poluvremena prebacio je Hajduk igru na tridesetak metara od protivničkog gola, no opet je nedostajala barem jedna prava i precizna okomita lopta koja bi nekog od isturenijih igrača gurnula u matnu situaciju. A kad nisu znali ofenzivci, znao je stoper, kapetan Mario Maloča koji je u 79. minuti zakucao loptu iz gužve za 2:1.

- Bila je teška utakmica, znali smo da će biti bez naših navijača. Moramo sad tamo odigrati jako dobro - rekao je Anton Maglica nakon susreta.