Najprije završio fakultet, sad kuca na vrata top 200

02.11.2015.
u 08:20
Pecotić je ovu godinu započeo na 590. mjestu, a danas će biti 207.

Za razliku od većine tenisača koji nakon osnovne škole upisuju dopisnu, Korčulanin Matija Pecotić izabrao je drukčiji put. On je najprije završio studij u SAD-u (na sveučilištu Princeton), potom čak nekoliko mjeseci radio, da bi se potom sasvim posvetio profesionalnom tenisu. Iako nije došao niotkuda – 2013. bio je sportaš godine Princetona – iznenadio je brzim napretkom na ATP listi. Prije dvije godine osvojio je prvi bod, 2014. je završio na 590. mjestu, a u ponedjeljak će biti 207. na svijetu!

Fett izgubila

To će, naravno, biti i njegov najbolji plasman, za čak 50 mjesta bolji od prethodnog tjedna. U međuvremenu je, naime, 26-godišnji Matija u Kini igrao svoj prvi finale na jednom challengeru. U finalu je zbog iscrpljenosti predao Izraelcu Dudiju Seli pri omjeru 6:1, 1:0 za Izraelca, ali to ne umanjuje njegov ovotjedni uspjeh. Našao se na pragu ulaska u top 200 svjetskog tenisa i osigurao plasman koji mu omogućava igranje kvalifikacija na Australian Openu. Uvjereni smo da će se za Matiju još čuti.

Finale challengera također je igrala, i također izgubila, i 18-godišnja Zagrepčanka Jana Fett. Bolja od nje u završnom susretu turnira u Istanbulu bila je godinu dana mlađa Srpkinja Ivana Jorović sa 6:3, 7:5. Jana će u ponedjeljak doći na 230. mjesto WTA liste (+6), što je samo malo slabije od njezina najboljeg plasmana (227.).

Ivan Dodig zapeo je već na startu kvalifikacija za posljednji Masters 1000 sezone u Parizu. Bolji od njega bio je Poljak Jerzy Janowicz, 60. tenisač svijeta, sa 7:5, 3:6, 6:3. U glavnom su turniru Marin Čilić (u prvom kolu slobodan), Ivo Karlović (čeka kvalifikanta) i Borna Ćorić (u prvom se kolu sastaje s Verdascom).

Pobijedila Kvitovu

Tenisačice su na neki način završile sezonu, u finalu završnog Mastersa u Singapuru Poljakinja Agnieszka Radwanska, šesta tenisačica svijeta, nadjačala je Čehinju Petru Kvitovu, petu na WTA listi, sa 6:2, 4:6, 6:3. Čehinja je dotad u međusobnim dvobojima vodila sa 6:2, ali Radwanska se bolje snalazila u finalima, sad već vodi s 3:2. Poljakinji je ovo najveći uspjeh karijere, godinu će završiti na petom mjestu jer su prve četiri pozicije već zaključane i na njima su Serena Williams, Halep, Muguruza i Šarapova.

Martina Hingis okitila se još jednom titulom. Ona je sa Sanijom Mirzom osvojila finale Mastersa u parovima. S glatkih 6:0, 6:3 svladale su španjolsku kombinaciju Garbiñe Muguruza i Carlu Suárez Navarro.