Od 776 igrača koji trenutačno imaju potpisane ugovore sa 28 momčadi KHL-a, izuzev onih u Medveščaku, tek je 35 Sjevernoamerikanaca. A samo u zagrebačkoj momčadi bit će ih 25. Zbog toga je jasno da će Medveščak biti \"omiljena\" momčad na gostovanjima u KHL-u, pogotovo kad bude igrao kod ruskih momčadi. Čelnici Medveščaka svjesno su išli napraviti američku momčad, to im je bio i jedan od aduta u pregovorima o ulasku. KHL je time dobio različitost u ligi, ali i sportski rivalitet između Rusa i Sjevernoamerikanaca. Figurativno rečeno, Medveščak je ulaskom u KHL stvorio rusko-američku frontu.
Klubove vode oligarsi
– Ono što je zanimljivo u ovoj našoj priči i sastavu naše momčadi u odnosu na ruske momčadi jest u tomu da će se pobuditi strast i osjećaj sportskog nadmetanja istoka i zapada. Naravno, u potpuno pozitivnom smislu – smatra direktor hokejskih operacija u Medveščaku Markoantonio Belinić.
Naravno, i igra Medveščaka dosta će se u stilu razlikovati od ruskih momčadi.
– Sjevernoamerički hokej je čvršći, igra se više na tijelo za razliku od ruskog gdje su igrači tehnički bolji. Osnovne razlike su klizanje i tehnika s palicom, a Rusi, naravno, imaju bolju tehniku. Prije je to bilo puno više izraženo, a sada se to niveliralo – objašnjava Belinić.
Ili kako je to jednom prilikom predsjednik Damir Gojanović opisao:
– Ruske momčadi u Zagrebu će na neki način uvijek dobivati \"batine\" jer naša će momčad igrati vrlo čvrst hokej, na tijelo.
U odnosu na prošlu sezonu medvjedi će smanjiti dimenzije leda u Domu sportova, što bi \"američkoj\" momčadi Medveščaka trebalo odgovarati.
– Dimenzija leda bit će smanjena na otprilike 28 x 58 metara. To bi mogla biti prednost našoj momčadi jer će Rusi imati manje prostora za iskazivanje svojih tehničkih prednosti – smatra Belinić.
Da Rusi ne vole previše Sjevernoamerikance, dokaz je i to da ih u 27 preostalih momčadi KHL-a ima svega 35, i to najviše u neruskim momčadima (Slovan Bratislava, Lev Prag, kazahstanska Astana, Dinamo Riga...). Zanimljivo, od 21 ruske momčadi u KHL-u čak 10 nema nijednog Sjevernoamerikanca. Najviše, tri, ima Lokomotiv iz Jaroslavlja. Čak i u vrijeme ovosezonskog lockouta u KHL je dolazilo vrlo malo Sjevernoamerikanaca. Razlog? Amerikanci se još na neki način boje Rusije. A imaju na to i pravo, zbog nekih ružnih iskustava američkih igrača u KHL-u proteklih sezona. Naime, neki igrači su ostajali su bez novca koji im je bio zajamčen ugovorom.
– Sjećam se da su jednom Amerikancu, koji je igrao u Kazanju, podmetnuli marihuanu i pozvali policiju. Tako su ga se htjeli riješiti bez plaćanja obveza. Kanadskoga vratara Johna Grahama policija je uhitila u noćnom klubu. Čelnici Omska ga više nisu željeli plaćati pa su sve dogovorili s policijom – kazao je Kanađanin Reid Simpson koji je u KHL-u bio 2008.
A ni vlasništvo nad nekim klubovima nije baš transparentno. Za neke klubove se i ne zna tko je vlasnik, druge drže sumnjivi likovi ili oligarsi, kojima hokejaški klubovi služe za pokazivanje moći i bogatstva.
Problemi s plaćanjem
Vlasnik Vitjaza iz Čehova izvjesni je poduzetnik Nikolaj. Poznat je po ulasku u svlačionicu s napunjenim pištoljem nakon jednog visokog poraza svoje momčadi.
Također, prije 2008. godine, kada je liga uvela rigoroznija pravila, bilo je mnogo isplata plaća na ruke.
– Nismo još na razini NHL-a, no postojimo tek pet godina. Znamo da ima problema, ali stalno poboljšavamo uvjete – rekao je predsjednik ruske lige Aleksandar Medvedev.