Hrvatski skijaši i skijašice iz vikenda u vikend pišu povijest, pa smo tako prošli tjedan u Leviju prvi put imali dvojicu skijaša u najboljih deset slalomske utrke Svjetskog kupa. Kakav je to čudesan domet, najbolje potvrđuje podatak da u drugoj vožnji niti jednog predstavnika nisu imale skijaške sile poput Italije i Slovenije! Ili, ako vam je potreban još jedan dokaz veličanstvenosti tog hrvatskog pothvata, evo vam i podatak da je najbolje plasirani Austrijanac na toj utrci u Leviju bio tek 14. (Pertl). Dok iz vikenda u vikend pratimo sjajne nastupe Zubčića, Kolege, Rodeša, Leone i Zrinke, gledajući kako su domaćinstva utrka Svjetskog kupa dobila i neka nova skijališta, sa sjetom se prisjećamo kako je utrku Svjetskog kupa dugo godina imao i Zagreb.
A sada ne samo da nemamo utrku nego nemamo niti crveni spust! Odnosno, imamo ga, ali jedino ako se nakon spusta želite pješice vraćati u brdo. Naime, drugu sezonu zaredom trosedežnica koja vodi s dna na vrh crvenog spusta je izvan upotrebe, odnosno nije popravljena nakon što je stradala u oluji na Sljemenu u ljeto 2023. godine. Šteta, jer na tom crvenom spustu u skijanje su se zaljubljivali Ivica i Janica Kostelić, Natko Zrnčić– Dim, Filip Zubčić, Zrinka Ljutić i još mnogi drugi hrvatski skijaši. Crveni spust i ta trosedežnica dali su temelje hrvatskom skijanju, bez Sljemena hrvatsko skijanje danas ne bi ni postojalo.
– Ak' se znaš skijati na crvenom spustu, možeš otpeljati bilo koju stazu na svijetu – davno je rekao Ante Gips Kostelić, a nedavno je apel za osposobljavanje sedežnice na Sljemenu poslao i Ivica Kostelić.
– Treba nam ta staza, pod hitno. Mi nemamo rezervnih skijališta, nemamo plan B, imamo samo jedno skijalište. U Hrvatskoj ima malo mogućnosti, ali one su ipak proizvele skijaše. Sada kad nema Sljemena, šanse su nam nula – poručio je Ivica Kostelić na nedavnoj 130. godišnjici Zagrebačkog skijaškog saveza.
I baš u godini takvog jubileja događa se sramota na Sljemenu. I ne treba tu tražiti krivca, upirati prstom u aktualnog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, već treba učiniti sve da se nova sedežnica što prije izgradi. Gradonačelnik se odlučio na varijantu uklanjanja stare i postavljanja nove, veće sedežnice, no to će trajati puno dulje nego da se odmah, prije godinu i pol, popravljala stara sedežnica. Jer, kako će po natječaju nova sedežnica imati četiri sjedišta, morat će se drukčije rasporediti i noseći stupovi nego što je to bio slučaj kod dosadašnje trosedežnice. A to onda znači da će se postojeći betonski noseći stupovi prvo morati vaditi, pa odvoziti s Medvednice. Jer, Sljeme je Park prirode, ne može se beton samo ostaviti u prirodi.
Kako god, jasno je da skijanja na Crvenom spustu neće biti ni ove, a sigurno još ni sljedeće zime, što će značiti da sedežnica neće funkcionirati više od 1000 dana u nizu. No, dobra je stvar što je izabran izvođač radova za izgradnju nove, pa bi u proljeće trebala krenuti izgradnja moderne četverosedežnice. A onda će Sljeme opet moći kandidirati i za utrku Svjetskog kupa. Bilo je uvijek protivnika te utrke, takav je diskurs imao i smisla dok se na utrku trošio prevelik novac, no kasnijih godina, kada se budžet sveo u realne okvire, utrka je sigurno puno više donosila nego odnosila Zagrebu. Vjerujemo da to shvaća i gradonačelnik Tomislav Tomaševi, te da će pomoći Sljemenu, kao što pomaže gradskom sportu čiji je ukupni budžet nedavno znatno povećao. Jer, bez Sljemena hrvatsko će skijanje umrijeti.
Pa imamo Gurke iz Nepala , mogu nosit gore dole njima je sljeme brdasce uostalom Zagreb vise lici na Katmandu nego na mali Bec kao nekada