Mladen Katalinić:

Za uspjeh imamo vrhunske trenere, ali bez logistike neće ići

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Za uspjeh imamo vrhunske trenere, ali bez logistike neće ići
07.03.2016.
u 17:32
'Eto, čudim se kako imamo 11 atletskih putnika za Olimpijske igre u Riju, a nemamo gotovo nikakve uvjete. Nemamo dvoranu, nemamo financije, nemamo velike sponzore.'
Pogledaj originalni članak

Veliki uspjeh skijaša Istoka Rodeša, novog svjetskog juniorskog prvaka u slalomu, potaknuo je još jednom pitanje – može li se takav vrhunski rezultat prenijeti u seniorsku konkurenciju. Hrvatska je od osamostaljenja imala mnogo svjetskih juniorskih prvaka u brojim sportovima, a nemali broj napravio je gotovo iste rezultate u seniorskoj konkurenciji.

Najbolji primjer je atletika. Svjetski juniorski prvaci ili prvakinje bili su Blanka Vlašić (vis), Ivana Brkljačić (kladivo), Edis Elkasević (kugla), Valentina Srša (kladivo), Danijela Grgić (400 m), Martin Marković (disk) i Matej Gregurić (kladivo).

Blanka bez premca

– Blanka kao svjetska juniorska prvakinja ima fantastičnu seniorsku karijeru. Ivana je uvijek bila u velikim finalima, ali nikad nije osvojila medalju. Danijela i Edis nisu imale sreću s ozljedama, Valentina se negdje “izgubila” u Americi, a od Markovića i Gregurića tek očekujemo dobre rezultate. Koji je recept da dobar junior bude isto tako dobar senior? Prvo mora imati vrhunskog trenera, što Hrvatska neosporno ima u svim sportovima. Onda dolazi logistika, gdje već imamo velik problem. Eto, čudim se kako imamo 11 atletskih putnika za Olimpijske igre u Riju, a nemamo gotovo nikakve uvjete. Nemamo dvoranu, nemamo financije, nemamo velike sponzore – rekao je Mladen Katalinić, trener atletske reprezentacije.

Može li Rodeš biti nasljednik Ivice Kostelića?

– Može, ako bude imao dobru logistiku. Dakle, njegovu stručnom timu treba sigurno dodati kao trenera Antu Kostelića i sve ljude koji su bili uz Ivicu i Janicu. Tom malom skijašu treba osigurati da na snijegu bude sedam do devet mjeseci, dakle mora imati dobru financijsku injekciju. Bilo bi šteta da se izgubi u prosječnosti – zaključio je Katalinić.

U borilačkim sportovima imali smo velik broj najboljih juniora na svijetu. Tako su, između ostalih, na vrhu bile Brigita i Barbara Matić (džudo) te Filip Hrgović (boks) koji je u seniorskoj kategoriji postao europski prvak, a ima velike izglede da osvoji medalju i na Igrama u Riju. Sestre Matić za sada nemaju seniorskih medalja, ali su na dobrom putu.

Jedna od njih sigurno će nastupiti na Igrama. Zanimljiv je slučaj tekvondaša Filipa Grgića. Nikad nije bio svjetski juniorski prvak, ali je kao junior, sa samo 17 godina, postao svjetski seniorski prvak.

Imamo prvaka u kitesurfingu

Što se tiče zimskih sportova, Jakov Fak bio je svjetski juniorski prvak u biatlonu, a danas osvaja medalje na svjetskim seniorskim prvenstvima, doduše za Sloveniju. Imali smo puno prvaka i doprvaka u “malim” sportovima, poput boćara Petra Ćubele, Maje Orlić u streličarstvu, Tine Mihelić u jedrenju, Lee Rakovac u stolnom tenisu, Antuna Novakovića u kajaku, Martin Dolenc u kitesurfingu...

Imali smo svjetske juniorske prvake u ekipnim sportovima. Rukometaši su postali svjetski prvaci 2009. u Tunisu, a dokaz da se s njima dobro radi jest činjenica što su iz te generacije na nedavnom Europskom seniorskom prvenstvu u Poljskoj, gdje smo osvojili seniorsku broncu, igrali Ivan Slišković, Marino Marić, Krešimir Kozina, a, da se nije ozlijedio, tu bi bio i Luka Stepančić. Hrvatski vaterpolisti bili su 1997. svjetski juniorski prvaci u Havani, a iz te generacije sjajnu karijeru napravio je Teo Đogaš koji je deset godina poslije sa seniorima osvojio svjetsko zlato.

>> Istok Rodeš osvojio zlato, Hrvatska prvi put ima juniorskog svjetskog prvaka!

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Pravi Hrvat na kvadrat
Pravi Hrvat na kvadrat
23:16 07.03.2016.

Za uspjeh imamo vrhunske trenere, ali bez logistike će ići ukoliko skijaši slušaju thomposnovu muziku i u neimaštini održe domoljubno uvjerenje da su svoji na svome.