NK Rijeka
NK Rijeka
13.05.2014.
u 21:52
Rijeka je pobijedila Dinamo 2:0 golovima Mitrovića i Kvržića i tako treći put u povijesti uzela Rabuzinovo sunce.

Nogometaši Rijeke i u uzvratnoj utakmici finala Hrvatskog kupa pobijedili su Dinamo te tako potpuno zasluženo uzeli Rabuzinovo sunce treći put u povijesti. Nakon 1:0 na Maksimiru večeras je momčad Matjaža Keka pobijedila 2:0 golovima Mitrovića i Kvržića.

Zoran Mamić morao je napasti, ali nije imao potrebe srljati. Kontinuirani napad kroz posjed lopte ionako je stil igre koji Dinamo godinama njeguje i usavršava. Visoko postavljeni bokovi (Pinto, Pivarić) odmah su dali do znanja da je Dinamo u Rijeku došao osvojiti Kup. Presudno različito u odnosu na prvu utakmice nije bio raspored igrača Dinama ili Rijeke, nego veća doza agresivnosti i odlučnosti u duel-igri igrača Dinama. Zbog toga igrači Rijeke nikako nisu uspijevali povezati nekoliko dodavanja više od pola sata. Strpljivo su odrađivali težački posao na svojoj polovici i čekali da se Dinamo izduši.

A onda je u 35. minuti Lešković presjekao dodavanje gostiju, Kramarić je na lijevoj strani pretrčao Capana, vratio povratnu na pet metara, Moises se zagradio i pripremio Brezovcu čistu poziciju za pogodak. Brezovčev udarac sa osam metara zapeo je u bloku. Ispostavilo se da je udarac iz kuta još bolja šansa. Brezovec je ubacio, Ježina istrčao u prazno, a Mitrović na drugoj vratnici glavom loptu skrenuo u mrežu za erupciju oduševljenja na tribinama – 1:0.

Pogodak je očekivano promijenio odnose, igrači Rijeke odjednom su postali brži i odlučniji, poremetio se raspored Dinama. U 43. minuti Kvržić je osvojio loptu u duelu s Capanom i gurnuo Kramarića ususret Ježini. Kramarića kao da je zaslijepilo Rabuzinovo Sunce na zapadnoj tribini, Ježina je instiktivno odbio loptu i održao Dinamu donekle aktivan rezultat u finalu. Iako je riječki defenzivni blok vrlo dobro odradio posao, imao je Dinamo dvije prilike u prvom poluvremenu. U 26. minuti Šimunić je ostao sam na 15 metara od Vargića, kapetan Dinamo nije dobro zahvatio loptu koja je prošla uz lijevu vratnicu. U 45. minuti Pivarić je ubacio s lijevog boka, Čop je zamalo bio neprecizan.

U drugom dijelu Mamić je ishitrenog Capana zamijenio Limom, ali način igre nije promijenio. Dinamo je i dalje nastavio kružiti oko riječkog bloka. Kako je vrijeme odmicalo Dinamovi igrači sve su se više trošili u lako predvidjivim pokušajima. Igrači Rijeke održavali su visoku razinu koncentracije u pokretljivoj zoni, koja se pokazala učinkovitom u europskim utakmicama.

Tek je u 72. minuti Brozović uspio pronaći pukotine u riječkoj obrani, okomiti prodor završio je udarcem iz zatvorene pozicije na desnoj strani kaznenog prostora. Nije to bila ni približno izgledna priliku kakvu je propustio Kramarić u 75. minuti. Brezovec je ubacio iz prekida, Kramarić ostao sam na daljnjoj vratnici i glavom loptu poslao ravno u Ježinu. Prekidi definitivno nisu jača strana Dinamove obrane.

U 81. minuti Jugović je prošao desnom stranom, vratio povratnu loptu. Kvržić je prizemnim udarcem zatresao mrežu i tako donio Rijeci treće Rabuzinovo sunce.