Pogledajte ovaj sastav u formaciji 4-2-3-1: Luca Zidane (Rayo Vallecano) – Pereira (Crotone), Fosu-Mensah (Manchester United), Upamecano (RB Leipzig), Hakimi (Inter) – Davies (Everton), Valverde (Real Madrid) – Mbappé (PSG), Pulisic (Chelsea), Aouar (Lyon) – Thuram (Borussia M.).
Kriva odluka u karijeri
Na klupi bi mogli bili Francuz Reine-Adelaide (Nica), Španjolci Olmo (RB Leipzig) i Alena (Barcelona), Norvežanin Odegaard (Real Madrid), Rumunj Hagi (Glasgow Rangers), Hrvat Brekalo (Wolfsburg)...
Što je zajedničko ovim nogometašima? Svi do jednoga rođeni su u istoj, očito plodonosnoj godini svjetskoga nogometa, 1998., onoj u kojoj je hrvatski nogomet prvi put zamalo pokorio svijet. Nikada nećemo saznati bi li u ovoj momčadi mjesta našao i još jedan dragulj spomenutoga godišta, sve ubojitiji Dinamov vezist Lovro Majer da je plemenitost njegove kovine bila ranije prepoznata u Maksimiru. Ili možda da je s 20 godina ostao u Lokomotivi, iz koje još uvijek datiraju njegove najbolje prezentacije. Naime, Majer je u dresu Lokomotive 2017. i 2018. godine bio proglašen najboljim mladim igračem Hrvatske lige, u kojoj je usput bio i najbolji asistent (11 asistencija) lige, a onda je naprosto odigrao krivu kartu i – potpisao za Dinamo.
Ne bi bilo nimalo fer kriviti tadašnjeg šefa Bjelicu za Lovrino stagniranje jer Bjelica je, vječito ganjajući rezultat (i bildajući statistiku), jednostavno birao igrače kojima je najviše vjerovao. I tako je Majer, usput i žrtva ozljeda, u Dinamu praktički izgubio dvije godine. Tako taj doista nadareni pjesnik nogometa, klasična desetka, od 2018. godine ima samo 56 nastupa za Dinamo i nema šanse da prije negoli ode iz Maksimira dostigne po broju nastupa dvije prethodne desetke: Antu Ćorića (143) i Paula Machada (117). Majer je kod Bjelice skupio samo četiri europska nastupa, jednako kao i Ivanušec koji je u Dinamo došao godinu kasnije. Lovro je u Ligi prvaka nastupio samo jednom, protiv Manchester Cityja u Zagrebu, a Luka čak četiri puta.
– Veseli me preporod Majera. Njemu je samo trebalo dati šansu, stati iza njega tako da on dobije sigurnost i samopouzdanje, a on će onda to sigurno vratiti. On je pravi igrač, tu nema rasprave i malo mi je žao da se i prije nije razmahao – kazao nam je nekadašnji Dinamov vezist Željko Pakasin i nastavio:
– Bjelicu ne treba kriviti za to. On je igrao s blokom u sredini terena, brzom tranzicijom, na kontru i polukontru, a Majer nije igrač za takav način igre. Lovro čuva loptu, traži njezin posjed...
Desetka koja će se pamtiti
Prevedeno: nije baš igrač ritma, brzine, okomitosti?
– Da, on nije vezni igrač koji će svojom brzinom u startu suparnika ostaviti tri metra iza sebe, koji će diktirati ritam igre. To vani jako dobro znaju. Da Lovro to posjeduje, imao bi neusporedivo veću tržišnu vrijednost i vjerojatno bi bio jako tražen. Ovako će zbog nedostatka brzine teško egzistirati u jakoj ligi na zapadu. No Majer ima druge kvalitete; dobru tehniku, šut, opasan je iz prekida, dolazi u završnicu i daje golove. Za Dinamo je on izuzetnu vrijedan igrač – dodao je Pakasin.
Zagrebački pjesnik, Lovrin prezimenjak Vjekoslav Majer bio je autor zbirke poezije pod nazivom “Pjesme zabrinutog Evropejca”. A da Vjekoslav danas vidi na djelu svoga prezimenjaka Lovru, slavni Zagrepčanin više ne bi bio zabrinuti nego zaneseni Evropejac.
Jer, Europa napokon upoznaje Lovru Majera u pravom svjetlu. Desetku koju će se ipak pamtiti; ne samo po lepršavosti, plavim vlasima, trakici u kosi nego i po najfinijoj ljevici. Koja je srušila nekadašnjeg europskog i svjetskog prvaka. A to je odjeknulo!
Kako pohvaliti Majera da se ne spomene trener koji ga je promovirao Zoran Mamić a usput da se pohvali i Nenad Bjelica trener koji mu nije pružio šansu? Pročitajte uradaka iznad.