Baš kao u onom slavnom vesternu “High Noon”, točno u podne po lokalnom vremenu u Las Vegasu (u 21 po našem), hrvatska košarkaška reprezentacija “kreće u borbu s opakim revolverašima” i započinje novo poglavlje svoje povijesti. No 13. hrvatski izbornik Veljko Mršić ipak nije u poziciji šerifa iz spomenutog filma jer će se i on i njegovi izabranici naći u izlogu koji priželjkuju svi oni koji se košarkom bave. Nastupit će na Ljetnoj NBA ligi, pred očima šefova i skauta svih klubova iz košarkaškog eldorada.
– Ovime smo htjeli postići efekt kakav su imali naraštaji naših košarkaša koji su krajem 70-ih i 80-ih godina odlazili na školske turneje u SAD i odande se vraćali kao bolji igrači – kazao je izbornik kojemu nije bilo lako pripremiti momčad za prvu utakmicu.
S obzirom na to da ljetna momčad Detroit Pistonsa, našeg prvog suparnika, još nigdje nije nastupila u ovakvom sastavu, glavni skaut Mršićeva stožera Ivan Perinčić mogao je samo analizirati pojedinačne karakteristike igrača među kojima je i Will Cherry, košarkaš Cedevite otprije dvije sezone.
Pametniji smo od njih
– Mi smo se mogli pripremati samo za sustav igre koji taj klub i trener inače prakticiraju tijekom NBA sezone – objašnjava Mršić koji ima recept kako se oduprijeti fizičkoj silini i letačkoj moći suparnika:
– Budemo li igrali košarku kakvu oni igraju, onda će oni biti u prednosti. No zato mi moramo igrati pametnije, s više dodavanje i više kretanja i tako smanjiti broj driblinga.
Tko će biti pod većim tjelesnim pritiskom suparnika, centri ili vanjska linija?
– Bit će teže vanjskoj liniji jer na Ljetnoj ligi vrlo je malo centara koji su dominantni. Većinom tu bekovi vode igru. Oni imaju puno loptu u svojim rukama, agresivniji su.
A oni kojima bi trebalo biti lakše nego bekovima kao što su Rogić, Radovčić, Badžim, Babić i Drežnjak jesu naši centri Antonio Vranković (210 cm) i Marin Marić (210 cm). Obojica su američki đaci, obojica su završila fakultet u SAD-u i najbolje znaju što Mršićevu vrstu ovih dana očekuje u Las Vegasu.
– Čekaju nas atletski dominantniji igrači iz NBA i razvojne G lige te dosta igrača s koledža, no oni su neuigrani, a mi već dva tjedna radimo, vrtimo akcije. U suparničkim momčadima zacijelo će biti puno soliranja ne samo zbog činjenice da se u nekoliko dana nisu stigli uigrati već i zbog potrebe da se nametnu NBA klubovima. Tu će biti dosta igrača koji su bez ugovora – kazuje Vranković junior i dodaje:
– I svima nama ovo je prilika da se nametnemo, a meni osobno da pokažem da ono što sam igrao na Dukeu nije sve što znam. A igrao sam u grču, nisam vjerovao sebi, samopouzdanje mi je bilo nisko.
No zato ga ne nedostaje Marinu Mariću, bivšem studentu DePaula, najvećeg katoličkog sveučilišta u SAD-u lociranog u Chicagu.
– Amerikanci možda jesu atletski bolji od nas, no košarka se igra glavom. Pa ne igramo protiv izvanzemaljaca. Uostalom, kako će skočiti preko tebe ako ga ti dobro zagradiš!?
Navlačio za Jugoslaviju
I Marić vjeruje da će sa suparničke strane biti puno soliranja.
– Mi se ovdje borimo za Hrvatsku, a svako od njih bori se za komad svog kruha u NBA svijetu. Nervoza će biti tim veća što je manji postotak studenata koji nakon koledža postanu profesionalci, a on iznosi 0,01 posto.
Da bi se što lakše prilagodili na pravila koja ih na Ljetnoj ligi čekaju – a Vranković je po jednima igrao (koledž), po drugima se pripremao (Fiba), a po trećima će igrati sada – naši su igrači odslušali predavanje trojice sudaca predvođenih bivšim NBA sucem Georgeom Toliverom. A dotični je gospodin poznat europskoj košarkaškoj javnosti po tome što je sudio atenski finale Eurobasketa 1995. nakon kojeg su ga Litavci optužili da je navlačio u korist reprezentacije Jugoslavije. Uostalom, čak su i grčki novinari pisali da “prijestolje je bilo rezervirano, a Jugoslavija je pobijedila Litvu u najmračnijem finalu u povijesti Eurobasketa”. Nama, a i cijelom košarkaškom svijetu taj je Eurobasket ostao u sjećanju po demonstrativnom odlasku hrvatskih košarkaša s postolja zbog agresije te iste Jugoslavije na Hrvatsku.
– To isto planirali su učiniti i Litavci, no pred samu dodjelu medalja Karnišovas nam je kazao da su njima njihovi vladajući naredili da moraju ostati na postolju – prisjetio se Mršić čija će se vrsta ovdje susresti s miksanim pravilima koja, recimo, igračima dozvoljavaju da zovu minutu odmora.
– Nemojte mi vi zvati time-oute, nemojte da vam se osladi – sa smiješkom je upozorio svoje izabranike Mršić.
>>> Pogledajte trening naših košarkaša u Las Vegasu
ono je bila brutalna krađa Litve u finalu