Kvalifikacijska utakmica s Armenijom u Erevanu četvrta je postaja hrvatske nogometne reprezentacije na putu prema Europskom prvenstvu. Ujedno i prilika da izbornik Zlatko Dalić dostigne Slavena Bilića po broju pobjeda s Hrvatskom (42) te da nastavi smjerom nepobjedivosti kako bi zadržao šansu da Hrvatska prvi put još od ere izbornika Kranjčara okonča kvalifikacijski ciklus bez poraza. Podsjetimo, Dalić je u kvalifikacijama za SP 2022. bio poražen od Slovenije, a u ciklusu za prošli EP od – Mađarske.
Rejting ne pada
Hrvatska reprezentacija u ciklusu za Euro 2024. za sada djeluje moćno i nedodirljivo premda prolazi kroz svojevrsni proces tranzicije koji se za sada, zahvaljujući izborniku i stožeru, ne odražava na njezine rezultate. Dapače, Hrvatska je u ovom trenutku šesta reprezentacija svijeta na Fifinoj rang-listi, dakle, rejting joj ne pada. Naravno, zahvaljujući zadivljujućoj berbi medalja na velikim natjecanjima.
O kakvoj je onda tranziciji ovdje riječ? Evo, prema posljednjem popisu reprezentativaca za utakmice s Letonijom i Armenijom, Hrvatska trenutačno ima samo 11-oricu igrača u ligama petice, odnosno dvojicu manje u odnosu na popis za završnicu Lige nacija prošloga lipnja. Od tada do danas u petici – koja je najvjerodostojnije mjerilo vrijednosti igrača – više nisu Borna Sosa i Marcelo Brozović.
Za usporedbu, na Svjetskom prvenstvu u Kataru u prosincu 2022. imali smo 15-oricu igrača iz liga petice, a toga trojica njih više nisu u reprezentaciji, Grbić, Jakić i Budimir. Slična je situacija i s igračima koji su bili na Europskom prvenstvu 2021. godine: od 15-orice iz petice, sada ih na izbornikovu popisu više nema čak sedam: Vrsaljka, Ćalete-Cara, Brekala, D. Bradarića, Budimira, Rebića i Badelja.
Nema Hrvata u Bayernu
Idemo dalje: Hrvatska je 2018. godine na Svjetskom prvenstvu u Rusiji imala čak 16 igrača iz klubova liga petice. Među ostalim, među njima su bili igrači Real Madrida (2), u kojemu i danas imamo jednoga predstavnika, te europskih divova – madridskog Atletica, Intera (2), Liverpoola, Barcelone, Milana i Juventusa, a u njima Hrvatska danas više nema ni jednoga jedinoga igrača. Kao što ga više nema ni u staroj hrvatskoj bazi, Bayernu. Dakle, neki procesi u kojima sudjeluju naši igrači ne idu nam u prilog, a opet moć izvedbe nacionalne momčadi još uvijek ne pokazuje znakove slabljenja.
Interesantne stvari vezane za hrvatske reprezentativce odvijale su se i u prijelaznom roku. Tako su, na primjer, trojica izvanrednih igrača iz Dalićevih udarnih 11, Livaković, Ivanušec i Šutalo, ostvarila transfere iz Dinama u Fenerbahçe, Feyenoord i Ajax, u odlične klubove i atraktivne izloge, ali ne iz liga petice. Dapače, dva od ta tri kuba nisu sudionici Lige prvaka.
Marcelo Brozović ljetos je Inter zamijenio saudijskim Al Nassrom, odnosno ligom daleko slabijega rejtinga i slabijih zahtjeva od talijanske, Stanišić je iz Bayerna poslan u Bayer, klub koji nije u Ligi prvaka, Borna Sosa također je napustio Peticu kako bi se reafirmirao u Ajaxu (koji je u prošloj sezoni bio tek treći klub u Nizozemskoj), a Lovro Majer – za kojega se nagađalo da ga traže Real Madrid, Atlético i PSG – završio je u osmoplasiranom klubu Bundeslige, Wolfsburgu.
Ovoga ljeta najviše su od reprezentativaca profitirali Mateo Kovačić i Joško Gvardiol, čija je povlastica bila ponuda europskog prvaka Manchester Cityja, pa će njih dvojica biti najveća snaga reprezentacije u nadolazećemu razdoblju. Uz naravno, Luku Modrića, za kojega ipak treba uzeti u obzir da mu je 38 godina i da će ga trener Ancelotti u Real Madridu dozirati. Tako zapravo ispada kako samo spomenuta trojica reprezentativaca, uz Kramarića u Hoffenheimu, u klubovima liga petice imaju naslovne ili izrazito važne uloge. Nažalost, Perišić takav status u Tottenhamu nema, kao ni Pašalić u Atalanti, Erlić u Sassuolu. Dobro kotiraju Juranović u Union Berlinu (klubu iz Lige prvaka) i Nikola Vlašić u Torinu. Josip je u prošloj sezoni prema Sofascoreu bio šesti najbolje ocijenjeni igrač Uniona, s prosječnom ocjenom 6.99, a šesti je bio i Vlašić u Torinu (6.92), klubu iz donjega doma talijanske lige.
Ako netko ode za love u Saudijskoj Arabiji to ne znaci da nije dovoljno dobar za "ligu petice". I siguran sam da ima jos neki u HNL:u koji bi mogli grijati klupe u dosta klubova u ligi petice ali vecina i9graca hoce kontinuitet i da igraju.