DALJINSKO PLIVANJE

U ekstremno teškim uvjetima Karla stigla 12.

Foto: Anton Filić
Šangaj (1)
Foto: Anton Filić
Šangaj (1)
Foto: Anton Filić
Šangaj (1)
Foto: Anton Filić
Šangaj (1)
Foto: Anton Filić
Šangaj (1)
23.07.2011.
u 14:59
Iako se temperatura vodela popela iznad 32 stupnja, za Finu je ona službeno iznosila 31.
Pogledaj originalni članak

Trebalo je, istina, putovati 75 kilometara, ali plivački je maraton kraljevska disciplina na svakom svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima. Pa tako i na ovom u Šangaju. A imamo i svoje adute - Karlu Šitić i braću Soldo. Prema tome, odluka nije mogla biti drugačija. Probuditi se u cik zore i  naći se na gradskoj plaži u Jinshanu, na obali Istočnokineskog mora. Začudo kao jedini od hrvatskih izvjestitelja. Zbog straha od visokih temperatura utrka na 25 kilometara je umjesto u osam počela u šest sati (plivačice u 6.15), ali nije puno pomoglo. Najprije su, zbog nepovoljnih uvjeta, odustali Amerikanci predvođeni Alexom Meyerom, lanjskim svjetskim prvakom na 25 kilometara iz Robervala, a potom, povodeći se za njima, i mnogi drugi, među njima Nijemac Thomas Lurz, svjetski prvak na pet i deset kilometara iz Rima.

Naša je trojka hrabro skočila u vodu, ali nakon pet kilometara braća Soldo ipak odustaju. 

- Bilo je prevruće, nismo mogli disati. Imali smo osjećaj da ćemo biti skuhani. Temperatura zraka je na suncu viša od 40 stupnjeva a i voda je toplija od graničnog 31 stupnja. A mene su i boljela leđa i ramena nakon utrke na deset kilometara - objasnio je stariji Josip.

- Toplije je nego u Tuheljskim Toplicama - dodao je mlađi Tomislav. No, obojica nisu otišli u hotel, nego su zajedno s njihovim trenerom Nikolom Papkom ostali navijati za Karlu, koja se hrabro borila s krugovima. I nije odustajala. A o ozbiljnosti situacije govorile su liječničke ekipe koje su svako malo ukazivale pomoć onima koji više nisu mogli. Neki su završili i u bolnici. Ukupno čak 22-oje plivača nije nastupilo ili je odustalo a samo ih 36 završilo utrku.  Prvi je na cilj, nakon pet sata i deset minuta, kuhan i pečen, stigao Bugarin Petar Stojčev. Nakon šest manje sjajnih medalja, konačno je osvojio svjetsko zlato. Od plivačica je prva stigla Brazilka Ana Marcela Cunha (5:29:2), a osam minuta i 26 sekundi nakon nje, kao 12., i naša Karla. Uz nju su na cilju bili otac Slaven i majka Anita, zaljevali su je hladnom vodom i pomogli joj da ode do obližnjeg šatora.

- Bilo je teško, prejako su krenuli a ja sam željela biti u skupini. Govorili su da će utrka zbog visoke temperature možda biti prekinuta, pa neka izdržimo još jedan krug, pa još jedan... Nakon 20. kilometra izgubila sam skupinu, pa mi je bilo još teže - teškom mukom izgovarala je Karla koja je popravila hrvatski rekord za 14 minuta.

Otac i trener Slaven objasnio je što se događalo:

- Nama je uoči utrke rečeno da će se, ako se temperatura mora popne na 31 stupanj, natjecanje prekinuti. Nakon dva sata plivanja temperatura se popela na 31,8, očekivali smo da će utrka biti skraćena. Međutim, do nas je došao Finin delegat Sam Gratcham i obavijestio nas da utrka neće biti prekinuta i da je za Finu temperatura službeno - 31. Kao da ništa nisu naučili nakon tragične pogibije Francisa Crippena - bio je vidljivo ljutit Slaven, zbog odnosa Fine prema plivačima, ali i zbog toga što je Karla morala plivati u posuđenom kostimu koji je steže i što nemaju novca za visinske pripreme koji su za daljinsko plivanje najvažnije.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DH
dalibor.hren
15:28 23.07.2011.

Bitno je bilo doći u daleku Kinu i vidjeti Šangaj. Čestitam na osvojenom 12. mjestu, ali isprike i opravdanja ne prihvaćam: i drugi su plivali u istoj vodi, a ovi umorni nisu bili \"fit\".