Hrvatski državljani koji su privedeni u Ateni do sada nisu se javili hrvatskom veleposlanstvu u tom gradu niti su zatražili konzularnu pomoć, kazali su nam iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Prema tome, nema postupanja ni angažiranja oko njih iako je hrvatsko veleposlanstvo u Ateni u stalnom kontaktu s grčkim vlastima. Dvoje hrvatskih državljana u Ateni, koji nisu među uhićenima, zatražilo je izdavanje putnog lista. Jedan kaže da nije navijač, da je ranije izgubio dokumente, a postoji i zapisnik iz policije koje potvrđuju njegove riječi.
Inače, kod uhićenja stranih državljana komuniciraju u prvom redu policije, a ne ministarstva vanjskih poslova. Obavještava se MUP države uhićenog, a MVEP može, ali i ne mora imati te informacije.
No i da zatraže pomoć veleposlanstva, mogućnosti pomoći strogo su regulirane Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima. Prvo i najvažnije: nitko ne može ishoditi puštanje na slobodu. Ne može se ni miješati u sudski proces jer je to zadiranje u pravosuđe druge države. Kada stranac bude uhićen ili protiv njega bude podignuta optužnica, na njemu je da o tome obavijesti svoje veleposlanstvo ili MVP i zatraži konzularnu pomoć.
Neki uhićeni to žele, drugi ne. Ako zatraži, konzularni službenik može izvijestiti lokalne vlasti da se osoba nalazi pod konzularnom zaštitom, zatražiti da ga se upozna s motivom uhićenja te zatražiti dozvolu za posjet. Isto tako će provjeriti uvjete pod kojima se dogodilo uhićenje i jesu li pri tome poštovani lokalni zakoni.
GALERIJA Opsadno stanje u Ateni: Dinamova momčad napustila hotel uz policijsku zaštitu
Konzularni službenik može pribaviti listu odvjetnika, ali troškove odvjetnika snose optuženi. Isto tako, u slučaju bolesti može pomoći u traženju liječnika, može posjetiti bolesnika, kontaktirati obitelj, ali ne plaća liječenje, ne plaća smještaj, ne plaća ni prijevoz...
U posjetima pritvorenicima ili osuđenima konzularci mogu donijeti potrepštine, provjeriti u kakvim uvjetima su pritvoreni i da se prema njima ponaša humano. U slučaju lošeg tretmana, može prosvjedovati ili poslati diplomatsku notu i pojačati pritisak na zemlju. Konzularna pomoć podrazumijeva i izdavanje izgubljenih dokumenata, pribavljanje kontakata te savjetovanje ili evakuaciju u slučaju prirodnih katastrofa, epidemija ili izbijanja sukoba. U slučaju smrti može se pomoći u organizaciji prijevoza...
VEZANI ČLANCI:
Vlada RH je pak oštro osudila ponašanje najžešćih navijača Dinama:
"Hrvatska Vlada najoštrije osuđuje navijačke nerede, nasilje i huliganizam u Ateni koji su doveli do tragičnog gubitka života jednog grčkog navijača. Izražavamo najdublju sućut obitelji preminulog mladića."
Predsjednik Vlade Andrej Plenković nazvao je grčkog premijera Mitsotakisa te mu izrazio sućut i osudio nasilje.
– Ovakvo navijačko ponašanje predstavlja negaciju sporta koji promiče fair-play, toleranciju i respekt sportaša. Umjesto održavanja kvalifikacijske utakmice za najelitnije nogometno natjecanje Ligu prvaka, između hrvatskog i grčkog prvaka, GNK Dinama i AEK-a, svjedočimo stravičnim scenama iz Atene gdje dio navijača čini štetu hrvatskom nogometu. Ujedno, onemogućavaju sve druge navijače koji u pristojnom i civiliziranom ozračju žele pratiti nastupe hrvatskih klubova i reprezentacije – poručili su iz Vlade.
Da su otišli u Zambiju sad bi im slali najbolje diplomate i tumačili kako su nevini....a da malo sačekate sa osudama i vidite tko je koga napao