Stručnjaci koji promatraju čimpanze i gorile u Nacionalnom parku Loango u Gabonu iznenađeni su prvi put zabilježenim smrtonosnim napadima čimpanzi u divljini. Inače, riječ je o vrstama koje imaju mirni suživot.
- U početku, primijetili smo vrištanje čimpanzi i mislili smo da vidimo tipično ponašanje između pojedinaca susjednih zajednica čimpanzi. Potom smo čuli udaranje o prsa, tipično ponašanje za gorile, potom smo shvatili da su čimpanze susrele skupinu od pet gorila - navela je Lara M. Southern, autorica studije objavljene u uglednom znanstvenom časopisu Nature, javlja CNN.
Znanstvenici koji dolaze sa sveučilišta Osnabrück i Institut Max Planck za evolucijsku antropologiju zabilježili su dva takva nasilna napada. Prvi je trajao 57, a drugi 79 minuta. U oba slučaja čimpanze su se udružile i napale gorile. Gorile su se uspjele obraniti djelomično i pobjeći, no u sukobu su ubijene dvoje mladunčadi gorile koje su se odvojile od svojih majki.
- Naše opservacije pružaju prvi dokaz da prisutnost čimpanzi mogu imati smrtonosni utjecaj na gorile. Sada želimo istražiti faktore koji utječu na tako agresivnu interakciju dviju vrsta - kazao je primatolog Tobias Deschner s Instituta Max Planck za evolucijsku antropologiju.
Kognitivna biologinja Simone Pika ističe kako su ti napadi iznenađujući s obzirom na uobičajenu interakciju između dviju vrsta, jer se inače mogu karakterizirati kao opušteni. Jedna od pretpostavka zašto je moguć sukob je zbog dijeljenja ograničenih resursa u nacionalnom parku, što je dovelo do pojačanog natjecanja, a time i do smrtonosnog sukoba između te dvije vrste .
VIDEO: Policija savjetuje što morate učiniti da ne postanete žrtva provale!
Cimpanze kao najrazvijeniji primat , cesto ubijaju druge primate ili zivotinje , za hranu ili zbog prostora , medutim zbog antropoloskih razl9ga prikazuje ih se kao dobronamjerne , humane , eto samo sto nisu postali Da Vinci , LGBT aktivist ili Greta Thunberg