Japanski znanstvenici tvrde da je silicij preostali i tajanstveni element u Zemljinoj jezgri, čime su, ako su u pravu, razriješili jednu od najdubljih zagonetki planeta.
Odavno je postignut konsenzus da se središte Zemlje sastoji od 85 posto željeza i 10 posto nikla, a za preostalih pet posto glavni su kandidati bili sumpor, kisik i silicij.
Japanski geofizičar Eiji Ohtani sa sveučilišta Tohoku i njegovi kolege tvrde da je najvjerojatnije u pitanju silicij.
Ohtanijev tim provodio je eksperimente s legurama željeza i nikla pomiješanima sa silicijem i u laboratoriju ih podvrgnuo uvjetima, visokoj temperaturi i tlaku, kakvi vladaju u Zemljinoj jezgri.
Otkriveno je da dobiveni rezultati odgovaraju seizmološkim podacima, odnosno seizmičkim valovima kakvi se javljaju u jezgri.
"Naša ispitivanja pokazuju da se preostalih pet posto jezgre većinom sastoji od silicija", rekao je Ohtani.
Dodao je kako je malo vjerojatno da u Zemljinoj jezgri ima kisika, kao što ga je vjerojatno bilo u početku stvaranja Zemlje, jer kisik i silicij teško mogu egzistirati zajedno na istom mjestu.
Zemlja je sastavljena od tri glavna sloja, vanjske kore, gdje žive ljudi, plašta koji uglavnom čini magma i drugi polutvrdi materijali, te od jezgre. A jezgru dodatno čine dva sloja, vanjski od tekućeg željeza i nikla i unutarnji, vrući sloj od željeza.
a ja mislio srpski kamen mudrosti.