Fosilizirane zajednice bakterija

Kad je Zemlja bila kao Mars: Na Grenlandu pronađen najstariji dokaz života

Grenland
Foto: Pixabay
1/3
01.09.2016.
u 13:05

Ako se potvrdi da se radi o stromatolitima, fosiliziranim zajednicama bakterija, a ne nekoj čudnoj prirodnoj formaciji, ti će fosili po starosti nadmašiti dosad najstariji dokaz života na Zemlji, fosile iz Australije, za 220 milijuna godina

Najstariji fosilizirani dokaz života na Zemlji pronađen je u stijenama na Grenlandu starim 3,7 milijardi godina, iz vremena kad je Zemlja nalikovala Marsu.

Stručnjaci su na stijenama u Isui na jugozapadu Grenlanda otkrili malene grumene, između jednog i centrimetra visine, za koje tvrde da su fosilizirane skupine miroba nalik onima pronađenim u moru od Bermuda do Australije.

Ako se potvrdi da se radi o stromatolitima, fosiliziranim zajednicama bakterija, a ne nekoj čudnoj prirodnoj formaciji, ti će fosili po starosti nadmašiti dosad najstariji dokaz života na Zemlji, fosile iz Australije, za 220 milijuna godina.

Foto: Pixabay/Sarah Johnson

"To bi moglo značiti da prije 3,7 milijardi godina Zemlja nije bila neka vrsta pakla", rekao je vodeći autor studije objavljene u časopisu "Nature" Allen Nutman sa sveučilišta Wollongong. "Zemlja je izgleda bila mjesto na kojem je život mogao cvjetati", dodao je.

Zemlja je stvorena prije 4,6 milijardi godina i ova zajednica naznačuje da se živor razvio relativno brzo nakon što je prije 4 milijarde godina završila kiša asteroida.

"Stromatoliti sadrže milijarde bakterija.. ekvivalent su gustom stambenom kompleksu", rekao je znanstvenik Martin Van Kranendonk, koji je identificirao prethodno najstarije fosile.

U vrijeme kad su stromatoliti počeli rasti, Zemlja je vjerojatno nalikovala Marsu, a te paralele mogle bi biti novi poticaj istraživanju je li Marsu nekad bilo života, kažu znanstvenici.

Otkriće na Grenlandu omogućilo povlačenje snijega i leda, što je otkrilo dugo skrivene stijene. Tamošnja regionalna vlada nada se da će globalno zatopljenje imati bar neke pozitivne efekte, poput otkrivanja više minerala.

>> U samo četiri dana Grenland ostao bez 57% površinskog leda

Ključne riječi

Komentara 6

RT
ribaric.tomislav
15:57 01.09.2016.

koji nepismenjakovic .gresaka vise nego moja kcer u prvom razredu

RB
robert.b.40
22:33 06.05.2017.

od toga nema korist ni drzava,niti zajednica,kao to su skolovani avaturisti,dobra plata i liepa avatura,drugo od toga njihovog pronalaska samo oni imaju korist ali narod ih placa.

Avatar think pink
think pink
08:42 02.09.2016.

zaista besmislen naslov - zemlja u to vrijeme nije bila ni slična marsu - bila je prekrivena vodom, a mars je gola pustinja. "sitna" razlika...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije