druga operativna misija

Nakon 6-mjesečne misije NASA-ini astronauti vratili se na Zemlju

Foto: NASA/Aubrey Gemignani/ABACA
Nakon 6-mjesečne misije NASA-ini astronauti vratili se na Zemlju
09.11.2021.
u 11:27
Astronauti američke svemirske agencije NASA-e Shane Kimbrough i Megan McArthur, francuski astronaut Europske svemirske agencije Thomas Pesquet i japanski astronaut Akihiko Hoshide izvučeni su iz kapsule i premješteni na nosila iz mjera opreza jer se ljudski organizam mora ponovno prilagoditi gravitaciji nakon duljeg razdoblja u svemiru.
Pogledaj originalni članak

Tvrtka SpaceX u ponedjeljak je uspješno okončala svoju drugu operativnu misiju na Međunarodnoj svemirskoj postaji povratkom na Zemlju četvero astronauta koji su na ISS-u proveli šest mjeseci. Za vrijeme misije 'Crew-2' međunarodna posada provela je tisuće eksperimenata u orbiti te je pomogla u dogradnji solarnih panela na ISS-u.

Njihov povratak na Zemlju usporila su četiri golema padobrana, a svemirska letjelica Dragon Endeavour pala je u Meksički zaljev, točnije nedaleko od Pensacole na Floridi u ponedjeljak u 22:33 sata. Letjelica je prilikom povratka na Zemlju dostigla brzinu veću od 27.350 km/h.

Astronauti američke svemirske agencije NASA-e Shane Kimbrough i Megan McArthur, francuski astronaut Europske svemirske agencije Thomas Pesquet i japanski astronaut Akihiko Hoshide izvučeni su iz kapsule i premješteni na nosila iz mjera opreza jer se ljudski organizam mora ponovno prilagoditi gravitaciji nakon duljeg razdoblja u svemiru. Njihova misija trajala je gotovo 200 dana.

U međuvremenu se za odlazak na ISS već priprema i treća posada. Ova je misija prvobitno planirana za kraj listopada, no odgođena je zbog zdravstvenih problema jednog od astronauta. Lansiranje bi se trebalo realizirati u srijedu 10. studenoga.

Povratak posade na Zemlju prošao je bez većih problema, ako se izuzme činjenica da se dogodio kvar na toaletu u letjelici, zbog čega je od posade zatraženo da ograniči njegovo korištenje. Tijekom povratka na Zemlju ili oko devet sati astronauti nisu imali pristup toaletu, no zato postoje posebno osmišljena astronautska odijela koja imaju specijalno donje rublje, nešto poput pelena za odrasle.

"Svemirski let prepun je brojnih manjih izazova, a ovo je samo još jedan od onih na kojima ćemo morati poraditi u sklopu sljedeće misije", rekli su iz NASA-e. Ovo je bila druga zajednička operativna misija SpaceX-a i NASA-e na ISS-u. Prva se posada na Zemlju vratila 2. svibnja ove godine, nakon lansiranja u studenome 2020. 

INTERVJU TJEDNA: ŽELJKO IVEZIĆ

Hrvatski astrofozičar iz Seattlea: Muskovi sateliti smetaju nam u istraživanju svemira

- Muskovi nam sateliti zaklanjaju vidik, jednom satelitu treba oko 90 minuta da prođe oko Zemlje, što znači da svakih 90 minuta prođe iznad nas. A bit će ih 100.000..., kaže prof. dr. sc. Željko Ivezić, sjajni naš astrofizičar sa Sveučilišta Washington u Seattleu, koji je u minulog utorka u zgradi Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti održao predavanje o sudjelovanju američke nacionalne akademije znanosti u prioritizaciji znanstvenih projekata, poput gradnje opservatorija Vera Rubin, projektu u kojem aktivno sudjeluje. Otkrio je, također, kako će se ovim novim teleskopom moći nebo sagledati u takvim detaljima koji su bez presedana, a očekuje se opažanje 10 milijardi galaksija te da ćemo prvi put u povijesti upoznati više sustava u svemiru nego što ima ljudi na Zemlji. Zato s prof. Ivezićem nije potreban povod za razgovor.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.