OBRATITE PAŽNJU

Mobiteli su sve skuplji i skuplji, ovo su trikovi kako da vam traju čim dulje

Zagreb: Otvorenje prvog službenog parka i dječjeg igrališta na području Mjesnog odbora Silvije Strahimir Kranjčević
Foto: Zoe Sarlija/PIXSELL
1/2
20.11.2024.
u 08:08

Donosimo vam detaljan vodič kako maksimalno produljiti životni vijek vašeg pametnog telefona.

U vrijeme kada najnoviji pametni telefoni koštaju i preko 1000 €, sve više korisnika želi produljiti životni vijek svojih uređaja. Pravilnom brigom i održavanjem, današnji mobiteli mogu trajati i do 7 godina. Donosimo vam detaljan vodič kako maksimalno produljiti životni vijek vašeg pametnog telefona.

Pravilna briga o bateriji - Baterija je jedan od najosjetljivijih dijelova svakog mobitela. Stručnjaci savjetuju da je važno održavati razinu napunjenosti između 20% i 80% te izbjegavati potpuno pražnjenje baterije. Također, mobitel ne bi trebalo izlagati temperaturama iznad 35°C ili ispod 0°C. Preporučuje se korištenje isključivo originalnih punjača, a korisno je i aktivirati opciju optimiziranog punjenja u postavkama uređaja.

Zaštitna oprema - Za adekvatnu zaštitu uređaja neophodna je kvalitetna zaštitna maska. Uz to, preporučljivo je koristiti zaštitno kaljeno staklo za ekran. Važno je izbjegavati držanje mobitela zajedno s ključevima ili kovanicama kako bi se spriječila oštećenja.

Održavanje čistoće - Redovito održavanje čistoće uključuje čišćenje priključaka za punjenje. Za uklanjanje nakupljene prašine možete koristiti čačkalicu, dok za čišćenje zvučnika i mikrofona preporučuje se suha četkica. Ekran je najbolje čistiti mikrofiber krpicom.

FOTO Špijunira li vaš partner s kim razgovarate na Whatsappu? Ovako možete provjeriti

Zagreb: Otvorenje prvog službenog parka i dječjeg igrališta na području Mjesnog odbora Silvije Strahimir Kranjčević
1/6

Upravljanje memorijom i podacima

Fotografije i videozapisi - Za učinkovito upravljanje memorijom potrebno je redovito prebacivati fotografije na cloud servis. Preporučljivo je postaviti automatsku pohranu na cloud servisima te redovito brisati nepotrebne fotografije i videozapise.

Aplikacije - Važno je redovito održavati memoriju uređaja deinstaliranjem nekorištenih aplikacija. Također je korisno redovito čistiti cache memoriju i izbjegavati pretrpavanje memorije uređaja.

Što nikako ne smijete raditi

Rizične aplikacije koje treba izbjegavati- Posebno je važno izbjegavati nepoznate VPN aplikacije i razne aplikacije koje obećavaju "čišćenje" memorije. Također treba izbjegavati nelegalne aplikacije za streaming glazbe i one koje obećavaju ubrzanje rada uređaja.

Opasne navike - Korisnici bi trebali izbjegavati instaliranje aplikacija iz neprovjerenih izvora i preskakanje sigurnosnih ažuriranja. Posebno je opasno korištenje mobitela tijekom punjenja na visokim temperaturama, kao i punjenje neoriginalnim punjačima.

Redovito održavanje softvera - Za optimalan rad uređaja potrebno je redovito instalirati sve sigurnosne nadogradnje i ažurirati aplikacije preko službenih trgovina. Važno je pratiti preporuke proizvođača za optimizaciju i redovito raditi backup podataka.

Kada je vrijeme za zamjenu?

Postoji nekoliko znakova koji ukazuju da je možda vrijeme za novi uređaj. To su situacije kada baterija traje manje od pola dana, kada uređaj više ne prima sigurnosna ažuriranja, kada primjećujete značajno usporavanje rada ili kada se pojavljuju učestali problemi s osnovnim funkcijama.

FOTO Mobitel s kamerom, narezani kruh, GPS, USB... Ovi proizvodi nisu prisutni toliko dugo koliko mislite

Zagreb: Otvorenje prvog službenog parka i dječjeg igrališta na području Mjesnog odbora Silvije Strahimir Kranjčević
1/20
Ključne riječi

Komentara 2

Avatar Hazl113
Hazl113
08:43 20.11.2024.

Dajte najte. Nije problem samo u bateriji već Operativnom sistemu koji svakom godinom zastarijeva i nakon 5-6 god. sve više aplikacija zahtjeva novu nadogradnju, ali koju više ne podržava taj telefon. Sve je to planski smišljeno od strane recimo Androida. Da, moći ćeš sa njime razgovarat i pisat SMS, ali sve sve drugo teško.

LJ
ljudeman
12:59 20.11.2024.

Aktualizacija softvera = usporavanje rada telefona. U sedmoj godini starosti može služiti kao priručni fotoaparat

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije