Arheolozi koji istražuju peruansku prošlost nedavno su iskopali posmrtne ostatke 16 kineskih radnika koji su bili podvrgnuti teškom radu u toj zemlji prije više od stotinu godina.
Tijela, za koja se vjeruje da pripadaju radnicima dovedenima u Peru kako bi zamijenili robove, pronađena su zakopana kod piramide od opeke koju je prvi koristio drevni narod Ichma, izjavila je u četvrtak Roxana Gomez, arheologinja koja vodi iskopavanja na toj lokaciji.
Peru je bio jedna od najvećih destinacija za kinesku radnu snagu u Latinskoj Americi u 19. stoljeću, tržištu koje je bujalo nakon što je u zemlji ukinuto ropstvo 1854.
Kinezi pronađeni kod piramide Bellavista u Limi pokopani su ne prijelazu iz 19. u 20. stoljeće i vjerojatno su bili berači pamuka na obližnjoj plantaži gdje su radili u "vrlo teškim" uvjetima, rekla je Gomez.
Kao mogući prikaz toga kako su se Kinezi postepeno uzdizali iz teškog siromaštva u Peruu, prvih 11 tijela je omotano u platno i postavljeno na tlo, dok je posljednjih pet odjeveno u plavo-zelene odore i pokopani su u drvenim ljesovima, kazala je Gomez.
"U jednom kineskom lijesu pronađena je lula za opijum i mala keramička posuda", dodala je ona.
Kineskim radnicima nije bilo dopušteno pokapanje na katoličkim grobljima u Limi, tako da su morali improvizirati, navodi peruansko ministarstvo kulture.
Posmrtni ostaci kineskih radnika ranije su pronađeni u Limi u drugim piramidama od opeke poznatim pod nazivom "huacas". Huacas su korišteni kao administrativna i vjerska središta u drevnom Peruu i tamo su se često pokapali pripadnici elite s predmetima od zlata i keramikom.
Po riječima Gomez, takva mjesta povezivala su se sa svetošću i možda su ih zato Kinezi izabrali za pokapanje radnika.