1. Treba li Vlada smijeniti Ramljaka i može li donijeti takvu odluku bez suglasnosti ostalih dionika u procesu?
Vlada je, sukladno proceduri propisanoj u “lex Agrokor”, predložila, a Trgovački sud imenovao Antu Ramljaka izvanrednim povjerenikom 10. travnja 2017. Istom procedurom Ramljak može biti i opozvan s funkcije. Međutim, ugovorom o najstarijem kreditu, poznatijem kao roll-up aranžman, sklopljenim u lipnju 2017., definirano je da izvanrednog povjerenika država ne može smijeniti bez prethodne suglasnosti zajmodavaca. Privremeno vjerovničko vijeće u dva je navrata priopćilo da podržava rad izvanredne uprave.
2. Kako su izabrani, koliko koštaju i tko snosi troškove savjetnika izvanredne uprave u procesu restrukturiranja Agrokora?
Ramljak je temeljem pozivnog natječaja između šest tvrtki ponuđača 25. travnja odabrao Alix partners za glavnog savjetnika, kako je tada objasnio – temeljem “kvalitete, referencija i cijene”. Procjenjuje se da će savjetnički troškovi, ovisno o uspjehu restrukturiranja, iznositi između 58 i 69 milijuna eura. Savjetnici su plaćeni iz poslovanja Agrokora, a s obzirom na to da će nakon nagodbe vlasnici Agrokora biti njegovi sadašnji vjerovnici, troškovi savjetnika idu na njihov račun.
3. Jesu li savjetnici preplaćeni i je li prekršen zakon kada je na remontu Agrokora angažirana bivša Ramljakova tvrtka Texo management?
Međunarodni je standard da troškovi konzultantskih angažmana na poslovima restrukturiranja koštaju između 1 i 5 posto vrijednosti cjelokupnog posla. U slučaju Agrokora radi se o restrukturiranju duga u iznosu od 58 milijardi kuna duga (16,5 milijardi zasad je osporeno) i trošku savjetnika od 517 milijuna kuna pa ispada da će savjetnici koštati oko 1 posto. Tvrtku Texo management za potkonzultanta formalno je odabrao glavni savjetnik Alix partners, koji je i plaća iz ukupne dogovorene svote. Ante Ramljak nije državni dužnosnik, već stečajni upravitelj i njegov zadatak nije zastupanje javnog, već interesa Agrokora i njegovih vjerovnika. Ramljak ne podliježe stavkama Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
4. Zašto je onda dvojben angažman Texo managementa u procesu restrukturiranja Agrokora?
Rad Ramljakove dojučerašnje tvrtke u Agrokoru nije pravno dvojben, ali je zbog javne osjetljivosti na korupciju i pogodovanje postao politički uteg premijeru Plenkoviću, čija se agenda svodi na politiku čistih ruku i sustavni odmak od starog, u korupciji ogrezlog HDZ-a.
5. Koliko ima istine u Todorićevim tvrdnjama?
Ivica Todorić, još uvijek većinski vlasnik Agrokora, nakon nagodbe više neće imati taj status i tu leže uzroci njegove frustracije. Ali, svoje optužbe za pljačku “epskih razmjera” u Agrokoru nije dokazao. Pod Todorićevom upravom, dugovi njegovih tvrtki krajem 2016. debelo su prešli vrijednost kapitala, a investitori i banke odbili su mu dalje posuđivati novac. Agrokor je početkom 2017. bio primjer kompanije zrele za stečaj.
Pogledajte i galeriju: Skidanje Agrokorovog logotipa sa Ciboninog tornja
opet legalno organizirana pljacka nista vise!!!!