Državno odvjetništvo jučer još nije formalno priopćilo da je donesen nalog za provođenje istrage u slučaju Agrokor, ali i iz njihova priopćenja proizlazi da je istražna akcija započela.
Iako se očekuje pokretanje istrage, DORH je mora provoditi samo za kaznena djela za koja je predviđen dugotrajni zatvor, a kako u slučaju Agrokora nema takvih kaznenih djela, teoretski bi za neka kaznena djela optužnica mogla biti podnesena bez istrage.
Prema jučerašnjem priopćenju DORH-a, nadležno Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu i policija jučer ujutro provodili su “izvide i kriminalistička istraživanja zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela protiv gospodarstva i krivotvorenja” u skladu s člankom 206. Zakona o kaznenom postupku. Riječ je o odredbi koja govori o izvidima kaznenih djela.
Postupanje tijekom izvida je tajno i sve osobe koje sudjeluju u tim postupcima upozorene su da je odavanje tajne kazneno djelo. Tijelo koje provodi izvide “kada to nalaže interes javnosti” izvijestit će o tijeku izvida.
Tko ide u istražni zatvor?
DORH je napomenuo kako je riječ o nastavku višemjesečnih izvida na temelju provjerenih i potvrđenih činjenica te je “početak opsežne istrage koja obuhvaća složene poslovne odnose u poslovnom subjektu”. Pretrage domova i prostorija osumnjičenika, a priopćeno je da ih je od istražnog suca ishođeno u odnosu na 15 osoba, moguće je provesti i prije donošenja naloga o provođenju istrage, a moguće je provesti i neke druge radnje o kojima će DORH, ako ih je bilo, izvijestiti osumnjičenika prilikom uručivanja naloga s poukom o pravima.
U državnoodvjetničkom nalogu o provođenju istrage, nadležni državni odvjetnik može sucu istrage podnijeti prijedlog da se protiv osumnjičenika odredi istražni zatvor ili da se poduzmu druge mjere neophodne za djelotvorno vođenje kaznenog postupka. S obzirom na to da Ivica Todorić i njegov sin Ante nisu pronađeni na adresi stanovanja može se očekivati da će protiv njih biti izdan europski uhidbeni nalog o kojem će Županijski sud u Zagrebu odaslati upozorenje putem Schengenskog informacijskog sustava (SIS) da potražuje određenu osobu ako nije poznato gdje se nalazi, a EUN se može poslati i putem Interpola. S obzirom na medijske objave da se Todorići trenutačno nalaze u Londonu, može se očekivati da bi mogla biti poznata ili pretpostavljena adresa trenutačnog boravišta Todorića, te da bi nalog u tom slučaju bio usmjeren na Veliku Britaniju.
Ako se Todorići ne bi protivili izvršenju europskog uhidbenog naloga, njihov dolazak u Hrvatsku bio bi ubrzan, a u slučaju opiranja nešto dulji, ovisno o tomu u kojoj bi mjeri koristili žalbene procedure predviđene Okvirnom odlukom o izvršenju EUN-a.
Formalna ispravnost EUN-a
Sa samim izručenjem temeljem EUN-a ne bi trebalo biti problema premda bi Todorići mogli tvrditi da je riječ o politički motiviranom progonu. S obzirom na to da iz pojedinih uputa o pravima proizlazi da državnoodvjetnička istraga obuhvaća razdoblje od 2006. godine, Todorićevi odvjetnici mogli bi osporavati EUN u smislu nastupanja zastare kaznenog progona ovisno o težini kaznenog djela koji mu se stavlja na teret.
Velika Britanija ili bilo koja druga članica EU u kojoj bi Todoriće mogao zateći EUN, provjeravale bi samo formalnu ispravnost EUN-a, bez ulaženja u prosuđivanje dokaza i činjenica jer je temeljna zamisao EUN-a da se temelji na međusobnom povjerenju pravosudnih sustava europskih zemalja. Stoga je taj sustav puno brži i efikasniji od ranijeg tradicionalnog sistema izručenja, koji je trajao i godinama. Koliko je taj kazneno-pravni instrument važan, govori i okolnost da je potkraj rujna britanska premijerka najavila da će Velika Britanija unatoč Brexitu ostati u sustavu EUN-a kao win-win mehanizma i za europske i britanske sudove, te kaznene politike tih zemalja s gledišta sigurnosti.
Ma da, sve sami politički progoni!? Zar Todorića &Co progone članovi njegove stranke? Pa on je vječno bio u društvu pok. F. Tuđmana, u poslovnim odnosima s N. Tuđman - korneti, Kako bi moglo biti da svog donatora i dobrotovra, svog prijatelja u lovu i na moru, sada progone politički?