Ministri o brodogradilištima:

'Ako dođe do stečaja, postoje zaštitni mehanizmi za radnike'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Vlada - sjednica
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Vlada - sjednica
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Vlada - sjednica
Autori Vecernji.hr, Hina
28.03.2019.
u 14:36
Ministri u Vladi danas su komentirali situaciju oko brodogradilišta
Pogledaj originalni članak

Ministar rada i mirovinskoga sustava Marko Pavić izjavio je nakon sjednice Vlade da, ako dođe do stečaja brodogradilišta Uljanik i 3. maj, postoje zaštitni mehanizmi za radnike koji uključuju naknade za nezaposlene i pravo na tri minimalne plaće, otpremnine i sva prava iz kolektivnog ugovora. "Ne prejudicirajući odluku Trgovačkog suda o stečaju, ako dođe do tog stečaja, postoje određeni zaštitni mehanizmi za radnike", naglasio je Pavić.

Sukladno naknadama za nezaposlene, zaposlenici će imati pravo tri mjeseca primati 60 posto obračunate plaće u maksimalnom iznosu od 4369 kuna, a ostalih mjeseci moći će primati 30 posto obračunate plaće u maksimalnom trajanju od 450 dana, odnosno 15 mjeseci.

Stariji radnici, pet godina prije mirovine i koji imaju 32 godine radnog staža, moći će tu naknadu primati do umirovljenja ili do pronalaska novog posla.

Također, ministar je istaknuo da radnici imaju pravo na tri minimalne plaće koje se isplaćuju putem Agencije za povrat potraživanja radničkih tražbina, kao i pravo na otpremnine i sva prava iz kolektivnog ugovora, dodavši da se ta prava ostvaruju u nekoliko mjeseci po zaključenju stečaja, odnosno po objavi tražbina na Trgovačkom sudu.

"Naša procjena za isplatu plaća jest 85 milijuna kuna, a naknade za zapošljavanje procijenit ćemo individualno. Također, država će, ako dođe do takve situacije, osigurati mobilne timove koji će otići u tvrtke i tako osigurati da se unutar pet dana od stečaja radnici mogu upisati u Zavod za zapošljavanje", objasnio je Pavić.

Na Zavodu će im pomoći savjetnici i pravnici u procesu traženja novog posla, prekvalifikacije, spajanja s poslodavcima, a Pavić je najavio i osnivanje tima za sagledavanje mogućnosti iskorištavanja sredstava iz Europskog socijalnog fonda za prekvalifikaciju i Europskog globalizacijskog fonda.

Ministar financija Zdravko Marić istaknuo je kako ne bi u ovom trenutku rekao ništa više osim da se traže dodatna rješenja, kako je rečeno. 

Kaže da je Vlada jedinstvena te da su oni prije svega za zaštitu interesa poreznih obveznika. "Nije brodograđevna industrija jedina industrijska grana, ona bilježi i smanjenje posljednjih godina, ali unatoč tome poduzet ćemo sve što je u našoj moći da vidimo kako razriješiti ovu problematiku", rekao je, javlja N1.

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić kaže da je Vlada danas odgovorno postupila prema hrvatskim građanima i proračunu Republike Hrvatske. "U ovom trenutku ne vidimo potencijalnog drugog ponuđača, danas smo donijeli odluku koja je plod višemjesečnog razmišljanja i analiza", rekao je.

Ministar gospodarstva Darko Horvat kaže kako ne žele bježati od brojki te da je vrlo jasan stav svih resora da je u ovom trenutku za proračun i porezne obveznike pragmatičnije ne financirati na takav način brodogradnju, ali da to ne znači da nema perspektive u Uljaniku i 3. maju. "U ovom trenutku metodologiji bezuvjetnog financiranja jedne gospodarske grane rečeno je 'dosta'", naglasio je.

Video: Radnici Uljanika blokirali promet

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

DA
darwil
14:59 28.03.2019.

A slatkorječivi ministar Horvat sliči jako na bivšeg dvodnevnog ministru Crnoju, samo kaj je ovaj slatkorječiv i napuhan ko puran.

Avatar Mi sami
Mi sami
14:39 28.03.2019.

Spašavanje hrvatske brodogradnje je namuzanje mrtvog konja.

MO
moškov
14:59 28.03.2019.

zastitni mehanizmi za radnike....postoje ...njemacka irska austrija svedska...