DIPLOMATSKE NOTE

Ako Srbija misli da smo oslabljeni unutar EU, u krivu je!

Foto: Reuters/PIXSELL
A. Vučić
Foto: Žarko Bašić/Pixsell
Miro Kovač
Foto: Žarko Bašić/Pixsell
Miro Kovač
Foto: Žarko Bašić/Pixsell
Miro Kovač
Foto: Žarko Bašić/Pixsell
Miro Kovač
02.08.2016.
u 11:45
Vrijeme je da netko kaže dosta prekomjernom granatiranju notama 
iz Srbije
Pogledaj originalni članak

Nekad se ovo doba godine nazivalo sezonom kiselih krastavaca. Ove godine imamo sezonu ljutih diplomatskih nota koje razmjenjuju Hrvatska i Srbija. Vrijeme je da netko kaže – dosta.

Ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač pokušava biti taj koji govori da je dosta. Poručuje Beogradu da prekine s propagandom i retorikom koja podsjeća na vrijeme Miloševićeva režima. No Kovač je možda nespretno odabrana osoba za ulogu onoga koji će reći dosta. Zašto?

Zato što se čini da Srbija u ovom trenutku pokušava iskoristiti oslabljenu poziciju Hrvatske u EU koja je postala slabijom upravo zbog Kovačeve nespretno izvedene (i u suštini neuspjele) diplomatske akcije blokiranja Srbije do ispunjenja hrvatskih zahtjeva o ukidanju regionalne jurisdikcije iz spornog srpskog zakona o ratnim zločinima.

Srpsko prekomjerno granatiranje diplomatskim notama događa se, među ostalim, i zbog toga što Beograd trenutačno tumači hrvatski neuspjeh u blokiranju Srbije u EU kao znak slabosti Hrvatske. Kao znak da Hrvatska, iako je punopravna članica Unije, nije imala saveznice među ostalim članicama koje bi jasno i glasno stale na stranu Hrvatske i natjerale Srbiju da promijeni zakon.

U takvom iščitavanju trenutačnih signala Srbija je suštinski i dugoročno u krivu. Možda zaista pritisak iz EU nije bio usmjeren na Beograd da mijenja zakon, nego na ministra Kovača da ublaži nespretno sročene hrvatske zahtjeve. Možda zaista europski povjerenik za proširenje u svojim izjavama pokazuje veće razumijevanje za kandidatkinju Srbiju nego za članicu Hrvatsku.

No službeni Beograd trebao bi znati da u EU i dalje vrijedi princip solidarnosti sa zemljama članicama, dakle ostatka EU s Hrvatskom. Vrijedi načelo “mi smo unutra, oni su vani” kao i načelo “ništa nije gotovo dok nije zaista gotovo”. A pregovori Srbije s EU, u sklopu kojih mora zadovoljiti i relevantne uvjete Hrvatske, tek su počeli. I put Srbije prema EU još uvijek vodi preko Hrvatske.     

>> Srbija upozorava EU na antisrpsku politiku Hrvatske

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.