Fosilna goriva guraju čovječanstvo do ruba i njihovim iskorištavanjem sami si kopamo grobove - poruka je glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Antónija Guterresa, inače jednog od najglasnijih zagovornika hitnog smanjenja emisije stakleničkih plinova, koja je najglasnije odjeknula sa Skupa za spas svjetske klime (COP26).
- Svijet se suočava s jednostavnim izborom - ili ćemo to zaustaviti ili će ono zaustaviti nas. Došlo je vrijeme da se kaže - dosta. Dosta je toga da se ubijamo ugljikom. Dosta je bilo tretiranja prirode kao zahoda. Dosta paljenju šuma, bušenju tla i kopanju. Sami si tako kopamo vlastite grobove - rekao je Guterres u Glasgowu, prenosi BBC.
Najave zemalja o tome da će smanjenje ugljika preokrenuti stvari nazvao je "iluzijom". Upozorava da bi države svake godine trebale održavati sastanke i ažurirati svoje planove, a ne svakih pet, kao što je trenutno slučaj.
- Moramo odabrati ambiciju i solidarnost, zaštititi našu budućnost te spasiti čovječanstvo - kazao je Guterres.
>> VIDEO Hrvatska kulturna baština na udaru je klimatskih promjena
"Minuta je do ponoći"
Na Skupu za spas svjetske klime okupilo se oko 120 svjetskih čelnika, a među njima je i hrvatski premijer Andrej Plenković. UN-ova konferencija, ključna za sprječavanje najpogubnijih učinaka klimatskih promjena počela je u ponedjeljak, a njezin zadatak je obeshrabrujući zbog neuspjeha velikih industrijskih zemalja da se dogovore o ambicioznim novim obvezama.
COP26 u škotskom Glasgowu počeo je dan nakon što se G20 najvećih ekonomija nije uspjelo obvezati na cilj o ugljičnoj neutralnosti do 2050., rok koji je naveden kao nužan za sprječavanje najekstremnijeg globalnog zatopljenja.
Umjesto toga, njihovi razgovori u Rimu tek su prepoznali "ključnu važnost" zaustavljanja neto emisija štetnih plinova "do ili oko sredine stoljeća", ali nisu odredili vremenski okvir za postupno izbacivanje ugljena kod kuće te su razvodnili obećanja o smanjenju emisija metana, stakleničkog plina puno jačeg od ugljikovog dioksida.
Deklarirana predanost postupnom ukidanju subvencija na fosilna goriva "u srednjem roku" formulacija je koju je G20 upotrijebio na samitu u Pittsburghu još 2009. godine.
"Čovječanstvo već dugo kasni po pitanju klimatskih promjena. Minuta je do ponoći na satu sudnjeg dana i trebamo djelovati odmah", rekao je britanski premijer Boris Johnson na otvaranju konferencije. "Ako danas ne shvatimo ozbiljno klimatske promjene, sutra će biti prekasno za našu djecu."
Dok je Johnson govorio, švedska klimatska aktivistica Greta Thunberg retvitala je poziv milijunima njezinih pristaša da potpišu otvoreno pismo kojim se lidere optužuje za izdaju.
"Ovo nije vježba. Ovo je crvena oznaka za Zemlju", navodi se u pismu. "Milijuni će patiti dok se naš planet bude uništavao - zastrašujuća budućnost koja će se stvoriti, ili izbjeći, odlukama koje vi donesete. Vi imate moć odlučivanja."
Brojni lideri stat će na pozornicu u Glasgowu na početku dvotjednih pregovora odlučujuće klimatske konferencije kako je opisuje domaćin Velika Britanija.
A sve te elite kojima on upućuje svoju poruku došle privatnim mlaznjacima. Koja debilana.