Objavljeni su novi podaci o kvaliteti zraka. Prema Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, u ponedjeljak oko podneva najlošija je situacija na mjernim postajama Koprivnica-2, Kutina-2, Sisak-1, Slavonski Brod-1 i Slavonski Brod-2. Naime, prema legendi, zrak može biti u kategoriji "dobro", prihvatljivo", "umjereno", "loše", "vrlo loše" i "izuzetno loše", a na navedenim mjernim postajama kvaliteta zraka je "vrlo loša".
Situacija nije dobra ni na mjernim postajama Koprivnica-1, Kutina-1, Zagreb-1, Zagreb-2, Zagreb-3 i Zagreb-4. Ondje je kvaliteta zraka ocijenjena kao "loša". Još je Desinić u kategoriji "umjereno", dok je u ostatku Hrvatske prihvatljiva ili dobra kvaliteta zraka. Ilustracije radi, Koprivnica-2 štetnih čestica PM 2.5 ima 56,14 µg/m3, dok je na postaji Koprivnica-1 47,60 µg/m3.
Inače, već su ranijih godina stručnjaci iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" komentirali problem povećane koncentracije lebdećih čestica (PM10, PM2,5) u zraku, kazavši da je to rezultat nepovoljnih vremenskih uvjeta, prvenstveno magle.
- Povećana koncentracija lebdećih čestica (PM10, PM2,5) u zraku kojoj smo svjedočili posljednja tri dana u gradu Zagrebu rezultat je nepovoljnih vremenskih uvjeta (prvenstveno magla) i uobičajena je pojava tijekom zimskih mjeseci. Radi se o trenutnom onečišćenju zraka koje ne bi trebalo imati utjecaj na zdravlje građana, ali kao i uvijek Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar izdaje preporuke građanima, posebice najosjetljivijim skupinama, koje su dostupne ovdje.
Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta (magla), koji uzrokuju stvaranje tzv. 'kape' nad gradom i time nemogućnost prozračivanja, a i početka sezone grijanja, svjedočimo trenutno lošoj kvaliteti zraka u gradu s obzirom na lebdeće čestice PM10 i PM2,5. Treba napomenuti kako se kvaliteta zraka ocjenjuje na godišnjoj razini, a ne na temelju trenutnog onečišćenja. Tako je npr. za lebdeće čestice PM10 dozvoljeno 35 dana u godini prekoračenje granične vrijednosti - objasnio je Marko Marić, dipl. ing. el., voditelj Laboratorija za zrak, buku i ostale mikroklimatske uvjete Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar.
Stručnjaci Zavoda napominju kako će se poboljšanjem vremenskih uvjeta poboljšati i kvaliteta zraka, ali napominju da i dalje možemo očekivati povremena povećanja koncentracije lebdećih čestica u zraku s obzirom na to da smo u sezoni grijanja. U tom smislu, značajnu ulogu u onečišćenju zraka lebdećim česticama imaju kućna ložišta i promet, što je uobičajeno za hladnijeg vremena - objašnjavali su ranijih godina stručnjaci.
VEZANI ČLANCI:
O kvaliteti zraka u ponedjeljak je govorio i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, koji se obratio javnosti nakon novog urušavanja otpada na Jakuševcu. - Za sada mjerne postaje ne pokazuju da je došlo do prekoračenja graničnih vrijednosti ni za sumporovodik ni metan. Međutim, želimo biti potpuno sigurni pa smo naručili i dodatno mjerenje kvalitete zraka pa će Nastavni zavod za javno zdravstvo Andrija Štampar uskoro doći s mobilnim uređajem koji se koristio i u Osijeku tijekom požara u Dravi International - kazao je.
VIDEO Novinarka Večernjeg lista na Jakuševcu: U odronu smeća ozlijeđeno troje radnika
Vladaju zeleni pa zrak ima kvalitetu kakvu ima. Bu jos gorse