Srbijanska analitičarka:

'Retorika je iznimno oštra od Karamarkove kampanje, važno je da dođe do susreta'

10.02.2018.
u 12:57
Subotičku deklaraciju Joksimović vidi kao "određeni pomak", ali ocjenjuje da se to "ne vidi često u javnosti", kao kada je riječ o hrvatskoj manjini u Srbiji
Pogledaj originalni članak

U odnosima Srbije i Hrvatske važno je, za početak, uspostaviti redovitu komunikaciju na najvišoj razini jer bi to omogućilo rješavanje otvorenih pitanja, ocijenila je danas Aleksandra Joksimović iz beogradskog Centra za vanjsku politiku.

Uoči predstojećeg posjeta predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Hrvatskoj Joksimović je za Radio-televiziju Srbije (RTS) ukazala kako je retorika postala "iznimno oštra" unatrag nekoliko godina - od predizborne kampanje bivšeg vođe HDZ-a Tomislava Karamarka, a pratili su je i odgovori srpske strane.

Joksimović stoga naglašava kako je "važno da dođe do susreta" dvoje šefova država "bez obzira na oštre razmjene" koje na obje strane prate najavljeni posjet Vučića Zagrebu.

Za Subotičku deklaraciju, koju su 2016. godine potpisali Vučić i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, Joksimović kaže kako je "izlistala otvorena pitanja" u odnosima dviju zemalja koja su na stolu već 15 godina, ali da ta otvorena pitanja "nisu rješavana čak i kada je retorika u odnosima Beograda i Zagreba bila veoma smirena".

Subotičku deklaraciju Joksimović vidi kao "određeni pomak", ali ocjenjuje da se to "ne vidi često u javnosti", kao kada je riječ o hrvatskoj manjini u Srbiji.

"Hrvatska ima brojne probleme sa susjedima i oni se uglavnom odnose na granice", navodi Joksimović i očekuje da će "to biti važna tema o kojoj će se razgovarati" u Zagrebu.

"Za početak je važno uspostaviti redovitu komunikaciju na najvišoj razini, što bi omogućilo da se u narednom periodu pronađu rješenja ... važno je da na svim razinama vlasti postoji volja za rješavanja problema", ocijenila je za RTS Joksimović.

Predsjednik Srbije boravit će u službenom posjetu Hrvatskoj 12. i 13. veljače na poziv hrvatske predsjednice, a od razgovora državnih izaslanstava očekuje se da na najvišoj razini potaknu rješavanje brojnih otvorenih pitanja, među kojima su pitanja nestalih, ostvarivanja prava nacionalnih zajednica Srba i Hrvata u obje zemlje, pitanja granice, imovine i mirovina.

Pogledajte i galeriju - Mesić je 2000. skupio više glasova od Tuđmana 1997.:

Foto: Sinisa Hančić/PIXSELL
Franjo Tuđman i Stjepan Mesić
Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
Franjo Tuđman i Dražen Budiša
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Franjo Tuđman
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Stjepan Mesić i Dražen Budiša
Foto: Nel Pavletić/Pixsell
Stjepan Mesić i Jadranka Kosor
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Ivo Josipović i Milan Bandić
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Kolinda Grabar-Kitarović

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 52

DU
Deleted user
13:31 10.02.2018.

Ako kod nas i postoji netko tko bi se usudio državnički promišljati, uvjeravam vas takvih nema u HDZ-u. Oni su svi kupljeni, od prvo do zadnjeg. Ovo su samo igrokazi za naivne. HDZ je duboko kontaminiran.

VA
vadis1
13:21 10.02.2018.

Hrvatska i Srbija trebaju imati dobre odnose, to je u interesu obe zemlje.

Avatar alien79
alien79
13:18 10.02.2018.

Antifašisti i Srbi protiv Hrvata, ništa neobično