Nakon što je talijanski sud jučer potvrdio optužnicu protiv Amande Knox i njezina bivšeg dečka Raffaela Sollecita zbog ubojstva britanske studentice Meredith Kercher, Knox je za CNN izjavila da se ne osjeća krivom.
Kako javlja Sky News, Raffaele Sollecito (29) nakon donošenje presude navodno je pokušao pobjeći iz zemlje. Pokraj Udina, u blizini granice sa Slovenijom, zaustavila ga je policija.
Oduzeta mu je putovnica, no očekuje se da će uskoro biti oslobođen.
Giovanni Belmonte iz lokalne policije izjavio je da ga je policija pronašla u hotelu u mjestu Venzone gdje je odsjeo sa svojom djevojkom.
Tužitelji tvrde da su Amanda Knox i Raffael Sollecito ubili Meredith Kercher u studenom 2007. godine. Dvije godine poslije oboje su proglašenim krivim za ubojstvo, no optužbe su odbačene u žalbenom procesu 2011.
Talijanski sudac osudio je Knox u odsustvu na 28 i pol godina zatvora, a Sollecito je osuđen na 25 godina.
Knox, koja se nalazi u Seattleu, izjavila ja da presuda neće donijeti utjehu obitelji Kercher.
Preplašena i tužna
– Preplašena sam i tužna zbog nepravedne presude. S obzirom na to da sam prije proglašena nevina, očekivala sam više od talijanskog pravosudnog sustava. Dokazi i optuženička teorija ne opravdavaju presudu, rekla je Knox te cijelo suđenje nazvala travestijom.
Podsjetimo, Kercher, britanska studentica, pronađena je prerezana vrata 2007. godine u Perugiji, u stanu koji je dijelila s Knox. Imala je 21 godinu.
Za ubojstvo je 2008. godine bio osuđen Rudy Guede, koji trenutačno izdržava 16-godišnju zatvorsku kaznu.
Osuđeni 2009. godine
Amerikanka Knox i Talijan Raffaele Sollecito, njezin bivši mladić, pod optužbom da su s Guedeom ubili Kercher, osuđeni su u Italiji 2009. godine, no oslobođeni su 2011. godine nakon što su se žalili.
Knox se vratila u Seattle, no najviši talijanski sud 2013. ukinuo je odluku iz 2011. godine. Jučer je potvrđena odluka iz 2009. godine.
Knox se nalazi u SAD-u te nije nazočila novom suđenju. Malo je vjerojatno da će SAD izručiti Knox Italiji, a ona je sama rekla da definitivno neće dragovoljno otići u tu zemlju.
Hm, nevjerojatno. Za takvo teško ubojstvo osude ljude, oslobode ih, ponovo ih osude., dakle tri puta sudovi mijenjaju odluke. Kakvi su to sudovi i tko im može vjerovati?