Američki predsjednik Barack Obama i njegov japanski kolega, premijer Yukio Hatoyama donijeli su odluku kako će intenzivirati zajedničku suradnju koja će morati postati još prisnija u okolnostima početka 21. stoljeća.
Obamin prvi posjet Aziji treba osnažiti suradnju SAD-a i azijskih država kako bi se što prije uspjelo izaći iz krize, na što je japanski premijer ustvrdio da se odnosi između dviju zemalja moraju mijenjati kako bi se ponovno mogla osnažiti posrnula ekonomska situacija.
Obama će posjetiti Singapur, Kinu, Južnu Koreju, a sudjelovat će na summitu Azijsko-pacifičke ekonomske suradnje (APEC).
Kina, koja će za neko vrijeme postati druga najsnažnija ekonomija u svijetu, mora popraviti svoje ekonomske odnose s konkurentima koji su ujedno i saveznici jer bi posljedice odbijanja suradnje imale nesagledive posljedice.
Iako je japanski premijer potvrdio da neće dalje podupirati američku vojnu opskrbu u Afganistanu, naglasio je da neće odustati od humanitarne pomoći za škole, pomoći za poljoprivredu i policijske službenike u toj zemlji. Dodao je također kako će Japan pomagati u smanjenju emisije štetnih plinova i sprječavanju klimatskih promjena u svijetu.
Hatoyama se dotaknuo i teme američke vojne baze na otoku Okinawi koju je karakterizirao kao složenu, no dodao je da će vlade obiju zemalja pokušati što prije naći rješenje koje je prihvatljivo za obje strane.
Usporedno s posjetom Baracka Obame, na ulicama Tokija sve su glasnije kritike na račun američkog predsjednika kojeg američka javnost otvoreno kritizira za njegovo izbjegavanje odavanja počasti poginulima u napadima atomskim bombama 1945. godine na području Nagasakija i Hirošime. Kako prosvjedi ne bi izmakli kontroli, na ulicama japanskoga glavnog grada raspoređeno je otprilike 16 tisuća policajaca.
Posjet Kini američki će predsjednik iskoristiti za uspostavljanje još boljih veza između kineskog i američkog gospodarstva te kako bi ohrabrio kinesku vladu da, ako je moguće, Amerikancima još šire otvori vrata tržišta.
Medijska nagađanja kako će Obama upravo za posjeta azijskom kontinentu objaviti odluku o tome hoće li i kada poslati dodatne trupe u Afganistan ipak se nisu obistinila.
Američki predsjednik u posjetu Japanu
Tisuće Hrvata čeka muka kad krenu prema Austriji. I to na 8 mjeseci! Evo što se događa od ponedjeljka
Radi se o “žili kucavici” za međunarodni promet iz Austrije u smjeru Njemačke, Italije, Slovenije i drugih zemalja u austrijskom susjedstvu, i obrnuto, ističu domaći mediji. Ali i Hrvatske, jer brojni iseljeni Hrvati koji žive na zapadnom dijelu Austrije, kao i oni iz Njemačke i Švicarske koriste upravo Tauern tunel, kada putuju u svoju domovinu.
Užas kod Delnica: Maloljetnicu zatočio u baraku, silovao je dva tjedna, a nije joj davao hranu i piće
Sumnja se da je mladić vezao maloljetnicu kako ne bi mogla pobjeći, a navodno joj je odbijao davati hranu i piće
Liječnik objašnjava što je to 'zimski penis': Evo kada biste se trebali zabrinuti
Hladnije vrijeme već je stiglo, a bit će još hladnije kako se budemo približavali prosincu. Liječnici upozoravaju da bi takve vremenske prilike, mogle imati neželjene posljedice na genitalije kod muškaraca…
Borba s kroničnom bolešću: Član žirija popularne emisije progovorio o dijagnozi koja mu je promijenila život
Studija otkrila neočekivane činjenice o čovjeku: Evo što nas doista dijeli na optimiste i pesimiste
Zatucani trunchbull, Japan je napao USA, a ne obratno! Zapamti to i ne muci nas svojom idiotskom demagogijom! USA su se do porazenog Japana ponasale vrlo humano i Japan se uz americku pomoc i investicije ubrzo dignuo na sadasnji nivo super-bogate nacije, s demokraticnim drustvenim sistemom, do polozaja druge ekonomije svijeta. Nisu Ameri pljackali Japana kao sto su Rusi opljackali cijelu istocnu Europu. Dodji s necim boljim, to ti je bilo za jedinicu! I mama nek dodje u skolu!