Američki predsjednik Barack Obama i njegov japanski kolega, premijer Yukio Hatoyama donijeli su odluku kako će intenzivirati zajedničku suradnju koja će morati postati još prisnija u okolnostima početka 21. stoljeća.
Obamin prvi posjet Aziji treba osnažiti suradnju SAD-a i azijskih država kako bi se što prije uspjelo izaći iz krize, na što je japanski premijer ustvrdio da se odnosi između dviju zemalja moraju mijenjati kako bi se ponovno mogla osnažiti posrnula ekonomska situacija.
Obama će posjetiti Singapur, Kinu, Južnu Koreju, a sudjelovat će na summitu Azijsko-pacifičke ekonomske suradnje (APEC).
Kina, koja će za neko vrijeme postati druga najsnažnija ekonomija u svijetu, mora popraviti svoje ekonomske odnose s konkurentima koji su ujedno i saveznici jer bi posljedice odbijanja suradnje imale nesagledive posljedice.
Iako je japanski premijer potvrdio da neće dalje podupirati američku vojnu opskrbu u Afganistanu, naglasio je da neće odustati od humanitarne pomoći za škole, pomoći za poljoprivredu i policijske službenike u toj zemlji. Dodao je također kako će Japan pomagati u smanjenju emisije štetnih plinova i sprječavanju klimatskih promjena u svijetu.
Hatoyama se dotaknuo i teme američke vojne baze na otoku Okinawi koju je karakterizirao kao složenu, no dodao je da će vlade obiju zemalja pokušati što prije naći rješenje koje je prihvatljivo za obje strane.
Usporedno s posjetom Baracka Obame, na ulicama Tokija sve su glasnije kritike na račun američkog predsjednika kojeg američka javnost otvoreno kritizira za njegovo izbjegavanje odavanja počasti poginulima u napadima atomskim bombama 1945. godine na području Nagasakija i Hirošime. Kako prosvjedi ne bi izmakli kontroli, na ulicama japanskoga glavnog grada raspoređeno je otprilike 16 tisuća policajaca.
Posjet Kini američki će predsjednik iskoristiti za uspostavljanje još boljih veza između kineskog i američkog gospodarstva te kako bi ohrabrio kinesku vladu da, ako je moguće, Amerikancima još šire otvori vrata tržišta.
Medijska nagađanja kako će Obama upravo za posjeta azijskom kontinentu objaviti odluku o tome hoće li i kada poslati dodatne trupe u Afganistan ipak se nisu obistinila.
Američki predsjednik u posjetu Japanu
Koga ljubi Zrinka Ljutić? Skijaška zvijezda svoju sreću ne skriva
Zrinka je osvojila utrku slaloma te drugi vikend zaredom pobijedila u Svjetskom skijaškom kupu. Uspjeh je to kojim je privukla puno pozornosti na sebe, a vrlo brzo su se mnogi zapitali i krenuli tražiti više informacija o našoj skijašici.
Zloba im viri iz očiju: Ovo su najpokvareniji horoskopski znakovi
No, kao i u svemu drugome, i među horoskopskim znakovima postoje oni koji se smatraju ‘dobrim’ i oni koji nose reputaciju ‘loših’ ili ‘pokvarenih’. Evo koji su to horoskopski znakovi na glasu kao najpokvareniji i zašto
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Zatucani trunchbull, Japan je napao USA, a ne obratno! Zapamti to i ne muci nas svojom idiotskom demagogijom! USA su se do porazenog Japana ponasale vrlo humano i Japan se uz americku pomoc i investicije ubrzo dignuo na sadasnji nivo super-bogate nacije, s demokraticnim drustvenim sistemom, do polozaja druge ekonomije svijeta. Nisu Ameri pljackali Japana kao sto su Rusi opljackali cijelu istocnu Europu. Dodji s necim boljim, to ti je bilo za jedinicu! I mama nek dodje u skolu!